8. června 2013 8:19 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nelson Mandela byl hospitalizován. Jeho stav je prý vážný

Nelson Mandela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela. | foto: Reuters

JOHANNESBURG Jihoafrický exprezident Nelson Mandela byl znovu hospitalizován kvůli opětovné plicní infekci. Stav čtyřiadevadesátiletého Mandely je podle prohlášení prezidentského úřadu "znepokojivý, ale stabilní". Oznámily to světové agentury.

"Dnes ráno kolem 01:30 se jeho stav zhoršil a byl převezen do nemocnice v Pretorii," citovala agentura AFP ze sdělení zveřejněného úřadem prezidenta Jacoba Zumy.

Známý bojovník proti apartheidu oslaví v červenci své 95. narozeniny, kvůli plicní infekci byl v nemocnici už v březnu. Na veřejnosti se koncem dubna objevily jeho záběry pořízené za návštěvy prezidenta Zumy. Na zveřejněných snímcích bylo vidět, že je Mandela velmi slabý a má nepřítomný výraz.

ČTĚTE TAKÉ:

Nositel Nobelovy ceny za mír pobýval kvůli plicní infekci v nemocnici již v prosinci. Mandela byl za apartheidu vězněn a již tehdy se u něj objevily plicní potíže. V roce 1994 stal prvním černošským prezidentem země. Úřad zastával pět let. Nyní už přes deset let není veřejně aktivní, stále však zůstává morální autoritou.

Mandelův zdravotní stav je ostře sledován, neboť mnozí Jihoafričané se obávají, že jeho smrt ohrozí křehkou stabilitu demokracie v zemi či pokojné soužití různých skupin jihoafrického obyvatelstva.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.