18. října 2012 10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Příběh olašského krále: kočovník, který se vrátil z USA jako boháč

Olašský král Jan Lípa na fotografii z roku 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olašský král Jan Lípa na fotografii z roku 2008. | foto: ČTK

OSTRAVA V Ostravské fakultní nemocnici zemřel ve věku 72 let Jan Lipa. "Jako král především řídíte olašský soud," vysvětloval před osmi lety v rozhovoru pro Lidovky.cz, co to znamená být králem olašských Romů. Kdo byl Jan Lipa a jaký je jeho životní příběh?

Podle nepsaných zákonů asi dvacetitisícové komunity olašských romů má jejich král především rozhodovat spory a udávat směr v důležitých otázkách. Nejhorší trest, který může král vynést, je "magerdo", tedy vyloučení z komunity. "Král musí ale dávat lidem hlavně naději, že pro ně něco dobrého udělá," řekl jednou.

Pohřeb Jana Lipy:

Lipa se narodil roku 1940 ve slovenské obci Beluša jako Jan Daniš. Jeho rodina až do padesátých let kočovala a jeho otec se živil obchodováním s koňmi, jak bylo tehdy mezi Romy běžné. "Byl to lepší život než teď," vzpomínal. Poté, co se usadili, pracoval jako dělník v ostravské Nové huti Klementa Gottwalda a v sedmdesátých letech emigroval do USA.

Lipovo zvolení část Romů neuznala

Tam se údajně živil obchodem s koberci a zlatem, a s i penězi, které v USA vydělal, se roku 1991 vrátil do Česka. Byl znám i tím, že po Ostravě jezdil v luxusním Mercedesu a s oblibou popíjel šampaňské.

Panovníkem olašských romů byl korunován v Ostravě v srpnu 2001, rok po smrti svého předchůdce Josefa Smolky. Jeho zvolení přitom část Romů z Brněnska neuznala a svým krále zvolila Jana Horvátka. Od té toby tedy měli až do Lipovy smrti olašští Romové krále dva.

Lipa byl velmi uznávaný především mezi olašskými Romy na Ostravsku, kterým, v rámci svých královských pravomocí, zakázal kšeftovat s drogami nebo emigrovat ze země. Sám se však za drobnější přečiny dostal několikrát před soud, vždy od něj ale odešel s podmíněným trestem. O tom, co bude dále a kdo se stane nástupcem Jana Lipy, nyní Romové mluvit nechtějí.

jkzJan Kaczor

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!