27. listopadu 2009 15:14, aktualizováno  15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kočárník dostane od Klause čestnou plaketu

Kočárník dostane čestnou plaketu od prezidneta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočárník dostane čestnou plaketu od prezidneta. | foto: ČTK

PRAHA Ivan Kočárník si v pondělí odnese z Hradu čestnou plaketu prezidenta. Václav Klaus mu ji udělí u příležitosti Kočárníkových 65. narozenin.

Kočárník byl v letech 1992 až 1997 ministrem financí za ODS v Klausově vládě. Na podzim roku 1996 začala ČSSD v čele s Milošem Zemanem usilovat o odvolání Kočárníka z ministerské funkce. Zeman obviňoval Kočárníka z liknavosti při řešení vytunelování investičních fondů a daňových úniků. Kočárník nakonec v květnu roku 1997 dal svou funkci k dispozici. Podle něj se tak rozhodl proto, aby ulehčil fungování vlády. Odmítl nařčení, že utíká před zodpovědností.

Kočárník stál od jara roku 2007 v čele dozorčí rady ČSA. Na post ale letos v září rezignoval. Zdůvodnil to tím, že funkci nemůže vykonávat odpovědně, protože firemní odbory, státní úředníci a někteří členové vlády se snaží brzdit restrukturalizaci firmy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!