13. prosince 2013 6:35 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Korupce a organizovaný zločin jsou urážkou Boha, vzkázal papež

Papež František. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František. | foto: ČTK

VATIKÁN Papež v mírovém poselství kritizuje korupci a přemrštěné platy, které uráží Boha. Papež František to vzkázal v tradičním poselství přichystaném ke Světovému dni míru.

Hlava římskokatolické církve v něm rovněž kritizuje přemrštěné platy a vysoké bonusy, které podle papeže přispívají k nárůstu nerovnosti mezi lidmi. František vyzval i k ukončení světových konfliktů a k jadernému odzbrojení.

Světový den míru

Světový den míru si katolická církev připomíná oslavami po celé planetě 1. ledna. Papežský úřad dnes s předstihem zveřejnil Františkovo poselství, které se dotýká mimo jiné neblahých trendů souvisejících s ekonomikou a penězi.

"Závažná finanční a ekonomická krize současnosti...přiměla člověka hledat uspokojení, štěstí a bezpečí v konzumu a výdělcích, které jsou zcela mimo měřítka zásad zdravé ekonomiky," uvedl František. Přemrštěné výdělky a vysoké platové bonusy jsou podle něj příznakem ekonomiky založené na chamtivosti a nerovnosti a lidé by proto měli uvažovat o změně těchto modelů směrem k větší světové rovnováze.

Papežovu zprávu Vatikán rozešle šéfům států

Papež, jehož ve středu časopis Time označil za osobnost letošního roku, se v poselství dotkl rovněž organizovaného zločinu a korupce. Zločinecké skupiny vážně urážejí Boha, tím spíše, když má jejich činnost náboženský podtext, uvedl František v poselství, z něhož cituje agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ

Papež se již od březnového nástupu do úřadu snaží přimět k větší skromnosti církevní hodnostáře či zbavit zločinné pověsti vatikánskou banku podezřelou v minulosti například z praní špinavých peněz. V mírovém poselství rovněž vzkázal světovým lídrům, aby naslouchali "vzlykům bolesti trpících" a skoncovali s "porušováním základních lidských práv". Řadu světových konfliktů bude podle Františka možné ukončit jedině tehdy, když k nim svět přestane být lhostejný.

Papežovu zprávu nyní Vatikán rozešle šéfům států či mezinárodním organizacím.

Lidovky.cz, ČTK