Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Monacký kníže Albert dá pomluvy k soudu

Monacký knížecí pár | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monacký knížecí pár | foto: Reuters

MONAKO/PRAHA Monacký kníže Albert II. nakonec přece jen podá žalobu proti pomluvám, které před jeho svatbou zveřejnil francouzský zpravodajský server L’Express.fr. Šéf jeho redakce totiž navrhl knížectví "anektovat".

Necelý měsíc poté, co monacký kníže Albert II. uzavřel sňatek s bývalou jihoafrickou plavkyní Charlene Wittstockovou, znovu ožívá mediální kauza týkající se údajného napětí ve vztahu snoubenců. Předseda monacké vlády Michel Roger totiž potvrdil agentuře AFP a místním médiím, že Albert II. má nakonec v úmyslu zažalovat vydavatele francouzského magazínu L’Express, který podle jeho slov před svatbou zveřejnil "pomluvy" a "zcela lživé" skutečnosti.

VÍCE O SVATBĚ

Ještě v době svatebních příprav přitom mluvčí knížecího paláce uváděl, že se hlava monackého městského státu k podání žaloby nechystá vzhledem k tomu, že po dementování zveřejněných zpráv je server L’Express.fr z internetového vydání okamžitě stáhl. Zřejmě v mediálním víru, který rozdmýchala britská kauza odposlechů, a k němuž se v Monaku navíc přimíchal ještě spor o státní suverenitu, kterou prostřednictvím francouzské televizní stanice France 5 napadal šéf redakce magazínu L’Express, se nyní Albert II. rozhodl celou věc řešit soudně.

Nevěsta si to rozmyslela
Předmětem žaloby má být zejména zpráva zveřejněná serverem L’Express.fr čtyři dny před plánovanou svatbou. Psalo se v ní, že Charlene Wittstocková, viděná na mezinárodním letišti v Nice, si těsně před obřadem vše rozmyslela a utíká od knížecího snoubence zpět do Jihoafrické republiky. "Z Nice přitom odlétala do Řecka, kde navštívila zvláštní olympijské hry pro mentálně postižené," objasnil Michel Roger.

Během prohlášení předseda vlády popřel také další ze zpráv, které se týkaly soukromí novomanželů, a sice že má Albert II. kromě dvou přiznaných nemanželských dětí ještě třetího potomka. Toho měl podle serveru L’Express.fr navíc zplodit už v průběhu vztahu s Charlene Wittstockovou. "Ale všem těmto rozruchům učiní přítrž soudní rozsudek proti magazínu L’Express," řekl Roger odhodlaně.

Anektovat knížectví
Zpráva o možném třetím potomkovi Alberta II. se ve svatební dny zejména mezi francouzskými a britskými médii rozrostla do závratných výšin. Ve výsledku pak média s odvoláním na "důvěryhodný zdroj blízký knížecímu paláci" tvrdila, že se kníže hned po uzavření manželství chystá na testy otcovství, neboť se s jeho údajným potomkem přihlásilo hned několik matek.

Vyostření sporu směrem k podání žaloby urychlilo jednání šéfa redakce magazínu L’Express Christopha Barbiera. V pravidelném pořadu C dans l’air ("Je to v éteru") televizní stanice France 5 totiž - pravděpodobně v žertu - navrhl anektovat monacké knížectví ve jménu modernity a v zájmu Francie. Monačtí představitelé jeho "neokolonialistické výroky" shodně odsoudili.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...