3. ledna 2017 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Národní divadlo naposledy tleskalo Lubě Skořepové

Rozloučení s herečkou Lubou Skořepovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozloučení s herečkou Lubou Skořepovou. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Za velkého zájmu veřejnosti i médií se v úterý v Národním divadle v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s herečkou Lubou Skořepovou. V zaplněném foyeru historické budovy se před vystavenou rakví, obrazem zemřelé a mnoha květinovými věnci sešli její příbuzní, herečtí kolegové i desítky příznivců.

Herečku, která zemřela 23. prosince v 93 letech, na závěr obřadu na poslední cestě doprovodil dlouhotrvající potlesk přítomných. „Luba byla velmi milá a veselá žena a herečka každým coulem. Měl jsem to štěstí, že jsem s ní párkrát v různých divadlech vystupoval a vždycky s ní bylo veselo. Asi se dožila tak krásného věku proto, že si to zasloužila,“ uvedl před vstupem do divadla tanečník a herec Vlastimil Harapes.

Někteří účastníci rozloučení se pozastavovali nad tím, že rakev s ostatky Skořepové není na jevišti. Tak tomu například bylo při loňském rozloučení s olympijskou vítězkou Věrou Čáslavskou nebo v minulosti při smutečních obřadech s režisérem a hercem Otomarem Krejčou nebo s herci Borisem Rösnerem a Jiřím Kodetem. Obřad v prostorách foyer je však běžný, pokud se nepředpokládá větší účast veřejnosti. Tak tomu v minulých letech bylo například při posledním rozloučení se členem činohry české první scény Miroslavem Doležalem nebo dirigentem opery Bohumilem Gregorem.

Smuteční setkání zahájila reprodukovaná píseň Mirotický kostelíčku s hlasem Skořepové. Dále zazněla píseň Jaroslava Krčka Ze země jsem na zem přišel, skladba Franka Bridge Spring Song a členové Kühnova dětského sboru ze záznamu zazpívali Ave Maria a Adoramus Te Christe. Ve foyeru Eva Salzmannová přednesla báseň Píseň o rodné zemi od Jaroslava Seiferta.

„Působení Luby Skořepové v Národním divadle bylo výjimečné, prožila zde celou jeho moderní historii se všemi jejími dramatickými zvraty a změnami, tvořila s mnoha generacemi tvůrců, kolegů a režisérů. Měla věrný a opravdový vztah k této scéně a cítila se být součástí Národního divadla i mimo své pracovní povinnosti,“ řekl ve svém projevu Jan Burian, ředitel ND, v němž Skořepová za 68 let vytvořila na 140 rolí. Dodal, že Skořepová měla jako každá dobrá herečka charakteristický dobře rozpoznatelný projev a zajímala se nejen o divadlo, ale i celý okolní svět.

Skořepovou jako spisovatelku připomněla Taťjana Medvecká četbou z její knihy nazvané Nebe, peklo, ráj, která vyšla v roce 1999 a v níž autorka přiblížila odvrácenou stranu herecké slávy. Bývalý ředitel činohry ND Michal Dočekal poté ocenil Skořepové humor a smysl pro nadsázku. „Díky za to, že jste mi v práci předvedla, že po všech zkušenostech a úspěších může mít člověk chuť poznávat nové,“ prohlásil.

Poslední rozloučení s herečkou Lubou Skořepovou se uskutečnilo 3. ledna v...
Rozloučení s herečkou Lubou Skořepovou.

Loučení s populární herečkou zakončila audionahrávka s jejím hlasem. Poté zaměstnanci pohřební služby za potlesku přítomných vynesli rakev špalírem smutečních hostů. Obřad končící za zvuku pozounů hrajících z prvního balkonu na několik minut zastavil provoz na Národní třídě.

Skořepová, která mnoho let účinkovala také v Divadle v Řeznické, více než stovku dalších rolí ztvárnila ve filmu a v televizi. Zabývala se také odhalováním tajů přírody, astrologií, numerologií, sbíráním léčivých bylin či polodrahokamů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz