Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nechceme skončit jako v Rusku, říká šéf Prague Pride

Průvod vyšel z náměstí Republiky a skončil na Střeleckém ostrově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvod vyšel z náměstí Republiky a skončil na Střeleckém ostrově. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Praha zažívá barevný týden. V metropoli se koná druhý ročník festivalu o sexuálních menšinách Prague Pride. Festival gayů, lesbických žen, bisexuálů a transsexuálů je ale opět pod palbou kritiky: "Chceme jen přispět k tomu, aby bylo v Praze i v Česku trochu veseleji. Nechceme skončit jako v současném Rusku," řekl v on-line rozhovoru pro server Lidovky.cz hlavní organizátor akce Czeslaw Walek.

Největší emoce vyvolává sobotní Duhový průvod, kterým festival sexuálních menšin Prague Pride vyvrcholí. Iniciativa D.O.S.T. dokonce svolala proti průvodu protestní shromáždění na "obranu hrdosti normálních lidí". Festival je podle ní obscénní a propaguje "nesnášenlivou ideologii homosexualismu".

"Myslím, že bychom si něměli nechat kazit náladu našimi kritiky, mají svůj názor, fajn. Jsou agresivní, negativní, kádrují kde koho, ale blbé nálady tu je i tak dost," říká za Walek. Festival by podle jeho slov měl přispět k větší pohodě a toleranci v české společnosti.

ČTĚTE CELÝ ON-LINE ROZHOVOR:

Místo toho se však objevují termíny jako homosexualismus a další. "Není to vynález Václava Klause, ale je to převzato z Ruska, kde to slouží - i v zákoně - jako jedna z dalších represí proti lidem," říká Walek. Podle něj jsou to paradoxy, že "obránci národních hodnot" se zase inspirují v Rusku, stejně jako dříve v SSSR. "Přiznám se, že my nechceme aby Česká republika byla jako současné Rusko," dodává.

Pořadatel akce Prague Pride Czeslaw Walek.

Pořadatel akce Prague Pride Czeslaw Walek.

Festival organizují, protože si myslí, že Praha si ho zaslouží. "Má obecně renomé otevřeného toleratního města a tak jsme k tomu chtěli přispět a oživit léto v Praze," míní organizátoři.

Sám Walek přiznal, že už léta žije s partnerem ve spokojeném vztahu. A jaká je největší diskriminace, se kterou se setkal? "Vždy vás nejvíc zasáhne, když vám někdo začně nadávat jen proto, že dáte partnerovi pusu - je to vlastně strašná maličkost, ale hrozně důležitá," prozradil.

Odpůrcům festivalu by vzkázal jediné: "Ať se baví jako my a pořád se nemračí a nekádrují, nestojí to za to!" Ostatním Walek přeje, aby se nebáli "vyjít se svou barvou ven."

Czeslaw Walek

Czeslaw Walek je český právník polského původu. Několik let pracoval na Úřadě vlády ČR, zabýval se zejména romskou problematikou. Od roku 2009 byl náměstkem ministra pro lidská práva a národnostní menšiny. Po demisi ministra Kocába převzal faktickou správu resortu. Do svého odvolání v únoru 2011 byl ředitelem Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR. Od loňského roku je ředitelem Prague Pride.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...