14. srpna 2012 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nechceme skončit jako v Rusku, říká šéf Prague Pride

Průvod vyšel z náměstí Republiky a skončil na Střeleckém ostrově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvod vyšel z náměstí Republiky a skončil na Střeleckém ostrově. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Praha zažívá barevný týden. V metropoli se koná druhý ročník festivalu o sexuálních menšinách Prague Pride. Festival gayů, lesbických žen, bisexuálů a transsexuálů je ale opět pod palbou kritiky: "Chceme jen přispět k tomu, aby bylo v Praze i v Česku trochu veseleji. Nechceme skončit jako v současném Rusku," řekl v on-line rozhovoru pro server Lidovky.cz hlavní organizátor akce Czeslaw Walek.

Největší emoce vyvolává sobotní Duhový průvod, kterým festival sexuálních menšin Prague Pride vyvrcholí. Iniciativa D.O.S.T. dokonce svolala proti průvodu protestní shromáždění na "obranu hrdosti normálních lidí". Festival je podle ní obscénní a propaguje "nesnášenlivou ideologii homosexualismu".

"Myslím, že bychom si něměli nechat kazit náladu našimi kritiky, mají svůj názor, fajn. Jsou agresivní, negativní, kádrují kde koho, ale blbé nálady tu je i tak dost," říká za Walek. Festival by podle jeho slov měl přispět k větší pohodě a toleranci v české společnosti.

ČTĚTE CELÝ ON-LINE ROZHOVOR:

Místo toho se však objevují termíny jako homosexualismus a další. "Není to vynález Václava Klause, ale je to převzato z Ruska, kde to slouží - i v zákoně - jako jedna z dalších represí proti lidem," říká Walek. Podle něj jsou to paradoxy, že "obránci národních hodnot" se zase inspirují v Rusku, stejně jako dříve v SSSR. "Přiznám se, že my nechceme aby Česká republika byla jako současné Rusko," dodává.

Pořadatel akce Prague Pride Czeslaw Walek.

Pořadatel akce Prague Pride Czeslaw Walek.

Festival organizují, protože si myslí, že Praha si ho zaslouží. "Má obecně renomé otevřeného toleratního města a tak jsme k tomu chtěli přispět a oživit léto v Praze," míní organizátoři.

Sám Walek přiznal, že už léta žije s partnerem ve spokojeném vztahu. A jaká je největší diskriminace, se kterou se setkal? "Vždy vás nejvíc zasáhne, když vám někdo začně nadávat jen proto, že dáte partnerovi pusu - je to vlastně strašná maličkost, ale hrozně důležitá," prozradil.

Odpůrcům festivalu by vzkázal jediné: "Ať se baví jako my a pořád se nemračí a nekádrují, nestojí to za to!" Ostatním Walek přeje, aby se nebáli "vyjít se svou barvou ven."

Czeslaw Walek

Czeslaw Walek je český právník polského původu. Několik let pracoval na Úřadě vlády ČR, zabýval se zejména romskou problematikou. Od roku 2009 byl náměstkem ministra pro lidská práva a národnostní menšiny. Po demisi ministra Kocába převzal faktickou správu resortu. Do svého odvolání v únoru 2011 byl ředitelem Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR. Od loňského roku je ředitelem Prague Pride.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz