16. března 2013 21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Pláč a stovky lidí. Olašští Romové se loučili se svým králem

Jan Horvátko zemřel ve středu po dlouhých zdravotních problémech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Horvátko zemřel ve středu po dlouhých zdravotních problémech. | foto: Tomáš Hájek

PRAHA Olašští Romové přišli o svého krále. Ve středu náhle po dlouhých zdravotních problémech zemřel Jan Horvátko přezdívaný Bobko. Nejbližší příbuzní ho pohřbili na ústředním hřbitově v Prostějově. Posledního rozloučení se zúčastnilo na 400 Romů.

"Postihla ho mozková příhoda. Poté byl dva měsíce připoután na lůžko a následně mu začaly odumírat orgány. Musel umřít, už nemohl dál žít," řekl pro server iDnes.cz Jan Lakatoš. Josef Lakatoš České televizi prozradil, že dalším olašským králem bude pravděpodobně Robert Beneš.

Už v pátek se řada Romů zúčastnila pohřební noci v Brodku na Prostějovsku. V sobotu dopoledne olašského krále pohřbili na hřbitově v Prostějově. Poslední rozloučení bylo určeno jen pro jeho rodinu a nejbližší.

Jan Horvátko se kralování ujal společně s Janem Lipem poté, co zemřel dřívější král olašských Romů Josef Smolka. Spoluvládce Lipa, kterého ale mnozí Romové z Brněnska odmítali přijmout za svého krále a dali přednost "Bobkovi", loni v řijnu postihla srdeční příhoda. Oba muži mezi sebou měli vřelé vztahy.

Jan Horvátko přezdívaný Bobko strávil 23 let v Americe. Tam se živil obchodováním s perskými koberci. Po návratu do Čech se začal věnovat řešení problému Romů s návykovými látkami.

skŠárka Kabátová