Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kalendář hrdinů: Předloha Haškova feldkuráta Ibla

Jan Evangelista Eybl (1882–1968) jako vojenský kaplan rakousko-uherského pěšího... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Evangelista Eybl (1882–1968) jako vojenský kaplan rakousko-uherského pěšího... | foto: VHÚ

PRAHA  Před sedmdesáti třemi lety se zavřela brána koncentračního tábora Dachau za prošedivělým mužem penzijního věku. Vězeň, nezlomený výslechy gestapa, byl záložní kapitán duchovní služby československé armády Jan Evangelista Eybl.

Pocházel z Mahouše v okrese Prachatice, kde přišel na svět 15 .listopadu 1882 do rodiny chalupníka Václava Eybla a jeho manželky Veroniky. Na kněze jej vysvětili 22. července 1906 a od 1. září byl kaplanem v Katovicích u Strakonic, potom duchovním vojenským správcem v Prachaticích. Zde působil až do roku 1913, pak zastával funkci duchovního v Netolicích, kde jej zastihla mobilizace a povolávací rozkaz k pěšímu pluku č. 91. Zde se poznal s literátem Jaroslavem Haškem.

Jeho pluk prošel krvavými boji na srbské frontě, zanedlouho jej ale přemístili na bojiště proti Rusům. Vojáci prošli mnoha střetnutími, poznali tvrdé boje u Gorlic, později u Lvova a na Sokalu. Na podzim roku 1915 jednotku přesunuli na italskou frontu, kde se účastnila řady bitev. Eybla hluboce zranila smrt bratra Martina, sloužícího u stejného pluku. Sourozenec padl před jeho očima v říjnu 1916, sám kaplan byl zraněn.

Po návratu do vlasti působil jako civilní duchovní, v československé armádě dostal hodnost kapitána v záloze. Vystřídal několik far. Před druhou světovou válkou se odstěhoval do Berouna, kde působil jako pomocný duchovní, ale přes vyšší věk se zapojil do protinacistického odboje. Eyblova činnost však byla odhalena. Gestapo jej zatklo v srpnu 1942 a věznilo v Kladně a Terezíně, od 21. února 1943 v koncentračním táboře Dachau. Šedesátiletý Eybl ale prokázal stejnou odolnost a odhodlání jako v pekle bojišť minulé války a útrapy věznění přežil.

Po návratu do vlasti žil v Berouně, kde pomáhal s obnovou správy města, roku 1955 se usadil v charitativním domově pro vysloužilé duchovní v Hrusicích. Až do konce života byl aktivní av okolí oblíbený pro přívětivou povahu. V Hrusicích také 21 .června 1968 ve věku 86 let zemřel.

Co jej ale nikdy netěšilo, bylo, že se stal předlohou nelichotivé postavy feldkuráta Ibla z románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Jaroslav Hašek, známý kritickým postojem ke kléru, v něm nebohého duchovního zcela zkarikoval, Eyblova životní dráha je však důkazem, že tento statečný vlastenec měl se svým literárním obrazem společného jen pramálo.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!