11. července 2011 15:33, aktualizováno  17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Při havárii letadla zemřel Jaroslav Jiřík, první Čech v NHL

Jaroslav Jiřík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Jiřík. | foto: ČTK

BRNO Ve věku 71 let zemřel při tragické nehodě sportovního letounu bývalý hokejový reprezentant Jaroslav Jiřík, první Čech, který hrál v zámořské NHL. Jiřík nepřežil havárii jednomístného stroje, který se zřítil dopoledne v Brně-Medlánkách.

Podle policie se Jiřík dostal do problémů ihned po startu. Zda šlo o technické potíže nebo třeba zdravotní kolaps, není zatím jasné.

"Vyšetřování potrvá několik týdnů, uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Stroj v hodnotě zhruba milion korun byl zcela nový, pilot si jej dovezl do Brna teprve v neděli.

ROZHOVOR PRO LIDOVÉ NOVINY

"Jinak na ledě jsem nestál už asi pět let. Jsem rád, že mi vůbec kolena drží," řekl Jiřík v prosinci 2009 Lidovým novinám. V rozhovoru se také svěřil o svojí aviatické vášni:

"Víte, já chtěl být pilotem už odmala, ale kvůli hokeji jsem nemohl. Dnes mám nalétáno přes pět set hodin. Řídím ultralight, navíc švára teď koupil vrtulník pro čtyři lidi. Je trochu citlivější, ale baví mě."
CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

Čekal na něho velmi dlouho, údajně skoro rok, a měl z něj velkou radost. Letadlo se zřítilo do pole, kde se ihned vzňalo. Pilot uhořel.

Jiřík byl zkušený a dobrý pilot, ve vzduchu strávil mnoho hodin na svém starém stroji. "Přál si však nový, dlouho na něho čekal," potvrdil Jan Brskovský, prezident Letecké amatérské asociace ČR a Jiříkův přítel.

Trosky letadla, ve kterém zahynul bývalý hokejista Jiřík

"Je to pro nás velká ztráta, i ztráta pro české letectví," podotkl. I když zatím je příliš brzy na určení příčiny, proč se letadlo zřítilo, Brskovský nepředpokládá, že by se jednalo o technické problémy. Spíš se přiklání k možnosti, že pilot nebyl ještě s novým strojem "sehraný".

"Tvrdit nyní ale cokoliv by byla jen a jen spekulace, bližší podrobnosti k nehodě budeme snad vědět v následujících dnech. Vyšetřování ale jistě potrvá dlouho," doplnil.

Tři zápasy v NHL

Jiřík, který měl v létání zálibu odmala a ultralight pilotoval už řadu let, byl legendou československého hokeje a prvním hráčem z východního bloku, kterému bylo umožněno působení v NHL.

Ke krátkému angažmá za oceánem v sezoně 1969/70, během něhož odehrál v dresu St. Louis Blues tři zápasy, odlétal až jako zkušený, bezmála třicetiletý hráč.

Jaroslav Jiřík.

V nejvyšší domácí soutěži odehrál 450 utkání, zaznamenal rovných 300 gólů a stal se šestinásobným ligovým mistrem. V národním týmu nasbíral 134 startů a dal 83 branek. Třikrát se zúčastnil olympijských her a desetkrát startoval na mistrovství světa.

Získal stříbrné medaile z olympiády v Grenoblu 1968 a MS 1965 a 1966. Jako trenér působil v Brně, Nitře či Plzni, v letech 1977-80 vedl i reprezentaci Švýcarska.

Letecké neštěstí oznámil svědek události. Ten spatřil, jak letoun spadl doprostřed pole s obilím a následně se vzňal, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

U BRNA SE ZŘÍTILO SPORTOVNÍ LETADLO

Záchranáři dorazili na místo do osmi minut. Pilot byl ale již tou dobou po smrti. Jeho tělo zůstalo zaklíněno ve zcela zdemolovaném stroji na odlehlém a špatně přístupném místě.

Na místo byl vyslán i vrtulník. Jeho posádka zkontrolovala terén v okolí letadla o rozloze asi jednoho kilometru čtverečního. Dalšího mrtvého či zraněného nenalezla.

Lidovky.cz, jihJiřina Veselá, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.