1. února 2017 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rodičům zmizelé britské holčičky podle soudu nenáleží žádné odškodné

Malá Madeleine McCannová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malá Madeleine McCannová | foto: ARCHIV MAFRA

LISABON Portugalský nejvyšší soud zrušil rozhodnutí nižšího soudu v případu vyplacení odškodného rodičům zmizelé Britky Madeleine McCannové. Tehdy tříletá holčička zmizela v roce 2007, když byla rodina na dovolené v Portugalsku. Podle rozsudku soudu nižší instance z roku 2015 měl odškodné ve výši půl milionu eur (13,5 milionu Kč) zaplatit vyšetřovatel, který tvrdil, že Madeleine zemřela při nehodě a rodiče to utajili.

Vyšetřovatel Gonçalo Amaral to napsal v knize Maddie - Pravda o lži, která vyšla v roce 2008. Po vynesení verdiktu z roku 2015 soud zakázal prodej i dotisky knihy, protože došel k závěru, že Amaral způsobil svou knihou McCannovým újmu. Amaral loni dosáhl vítězství v odvolacím řízení, kdy byl rozsudek zrušen, avšak McCannovi se obránili na vyšší instanci.

Nejvyšší soud nyní podle britského tisku došel k závěru, že Amaralovo právo na svobodný projev stojí výš něž právo na zachování cti McCannových.

Manžele o vyjádření soudu vyrozuměli jejich právníci. „To, co nám právníci řekli, je krajní zklamání. Policie v Británii i v Portugalsku vychází z toho, že neexistuje důkaz, že Madeleine utrpěla fyzickou újmu. Důsledky rozhodnutí nejvyššího soudu projednáme se svými právníky,“ stojí v prohlášení.

Holčička zmizela 3. května 2007 z hotelu v turistickém komplexu Praia da Luz, když její rodiče večeřeli s přáteli v restauraci poblíž. Amaral po vydání knihy vystoupil i v televizním dokumentu a také tam řekl, že nešlo o únos, ale že Madeleine zemřela a její rodiče tělo ukryli.

Portugalská policie původně označila za podezřelé rodiče, avšak žádná oficiální obvinění proti nim nevznesla a nakonec případ odložila. McCannovi jakákoliv obvinění vždy ostře odmítali a tvrdili, že dívku někdo unesl.

Vyšetřování bylo obnoveno a je do něj zapojena i britská policie. Objevují se informace o výsleších nebo o podezřelých, ale případ stále není vyřešen.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz