10. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Sarkozy rád pomlouvá politiky, vzpomíná Clintonová v memoárech

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu v Paříži.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu v Paříži. | foto: Reuters

WASHINGTON V USA nyní vychází kniha bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Je věnována vzpomínkám z jejího působení v čele diplomacie USA v letech 2009 až 2013 a jejím postřehům ke světové politice. Dle agentury AFP v ní Clintonová například píše, že bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy rád pomlouvá ostatní politiky a na nikom nenechává nit suchou.

"Většina zahraničních lídrů je klidnější v soukromí než na veřejnosti. Sarkozy nikoli," píše Clintonová v memoárech, které vycházejí pod názvem Hard Choices (Těžká rozhodnutí). "Vyprávěl drby, popisoval nonšalantně jiné zahraniční lídry jako blázny nebo neschopné (jedince): jeden z nich byl 'šílené závislý na drogách', další měl armádu, 'která neuměla bojovat', a ještě další pocházel z mnoha generací 'hrubiánů'," citovala z knihy AFP.

Clintonová také poznamenala, že bývalý francouzský prezident, o kterém se spekuluje, že by se ještě mohl pokusit o štěstí dostat se do čela země, kritizoval převážně mužský svět diplomacie. Sarkozy se podle ní vždycky divil, proč všichni diplomaté, kteří za ním chodili, byli vždy staří a šediví a vždy to byli muži.

"Přítelkyně Francie"

Sarkozy se s Clintonovou naposledy sešel v dubnu v New Yorku. Společnou fotku pak Sarkozy zveřejnil na Twitteru a Clintonovou přitom označil za "přítelkyni Francie".

Kniha, která oficiálně vyjde v USA v úterý, nepochybně oživí spekulace o politické budoucnosti političky, která je již pro velkou část demokratů jejich jasnou favoritkou na kandidáta v prezidentských volbách v roce 2016. V době příštích voleb bude Clintonové 69 let a průzkumy jí nyní dávají velké šance na zvolení. Barack Obama, který letos směřuje k polovině svého druhého mandátu, o třetí funkční období ze zákona již nemůže usilovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Manželka bývalého prezidenta Billa Clintona se k případné kandidatuře ve volbách zatím nevyjádřila. Souboj o nominaci do Bílého domu si již vyzkoušela v roce 2008. Tehdy ale podlehla současnému prezidentovi Obamovi, který si ji později vybral jako ministryni zahraničí.

Clintonová, která je zároveň bývalou první dámou, kdy byla po boku exprezidenta Billa Clintona v letech 1993 až 2001, již vydala v roce 2003 autobiografickou zpověď Živoucí historie. Pojednávala v ní mimo jiné o období skandálu jejího manžela se stážistkou Monikou Lewinskou, což jí přineslo velkou podporu veřejnosti.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)