Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

POHNUTÉ OSUDY: Sebevražda Pavla Kábrta. Dodnes záhadná smrt hokejového pohodáře

Liberecký útočník Pavel Kábrt (ve světlém) plachtí vzduchem po zákroku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberecký útočník Pavel Kábrt (ve světlém) plachtí vzduchem po zákroku... | foto: MAFA - Bořivoj Černý.

Před třinácti lety se českým hokejem rozlétla smutná zpráva: nadějný liberecký útočník Pavel Kábrt spáchal sebevraždu. Co může dovést nadprůměrně trénovaného sportovce, milujícího otce rodiny a pro všechny kolem bezproblémového kluka k tak zoufalému činu? To je otázka, která dodnes mnohým vrtá hlavou.

Hokejový útočník Pavel Kábrt vzešel ze slavné pardubické líhně. Už jako mládežník vynikal a hrával o jednu věkovou kategorii výš. „Neměl třeba takový talent jako někteří další hráči, ale měl obrovské srdce. Byl to bojovník a dříč,“ říká trenér Josef Paleček, který Kábrta vedl ve starším dorostu i v extraligovém A týmu Pardubic.

Coby junior Pavel Kábrt ve 33 utkáních dokázal v jednom ročníku nastřílet 45 branek, což byla na levé křídlo úctyhodná porce. Pronikl i do mladého národního týmu. S českou reprezentací do 20 let obsadil na mistrovství světa ve Finsku čtvrté místo. Jeho později slavnými spoluhráči byli třeba obránce Tomáš Kaberle či útočníci Radek Duda a Petr Sýkora.

Nejvyšší hokejovou soutěž si v Pardubicích poprvé vyzkoušel v sezoně 1995/96, kdy mu bylo teprve 17 let. Pardubice tehdy po neúspěšné sezoně musely bojovat o udržení extraligy v baráži. A v ní patřil mladičký útočník mezi nejlepší hráče, v sedmi utkáních si připsal osm kanadských bodů. Měl našlápnuto k výborné kariéře.

„Bojovný, neúnavný, strašně nerad prohrával. Nechával na hřišti všechny síly. Jakmile skočil na led, hodně naši hru oživil,“ vzpomínal pardubický kouč Miloš Říha na stránkách Hokej.cz.

Pavel Kábrt (1978-2003)

Pavel Kábrt (1978-2003)

Právě on Kábrta uvedl do velkého hokeje. „Nedá se říci, že bych měl pro Pavla slabost. Ale nebylo mi lhostejné, jak se vyvíjela jeho kariéra. Míval problémy se zády i s koleny, což ho trochu limitovalo. Nebýt zdravotních potíží, hrál by ještě lépe,“ připomněl Říha.

Útočník Jaroslav Kudrna hrával v Pardubicích s Kábrtem v jednom útoku. „Měl jsem ho rád. Byl z nás nejmladší a všechno olítal, nebál se do ničeho jít,“ vzpomíná Kudrna. „Byl to skvělý kluk i charakterově, typ do party, žádný frajer. Nikdy se nerozčílil, neměl žádné konflikty.“

V A týmu Pardubic Pavel Kábrt s přestávkami působil dalších pět sezon, během nichž si třikrát zahrál play off. V ročníku 1999–2000 se poprvé objevil v Liberci a v roce 2001 sem definitivně přestoupil. To bylo ještě v dobách, kdy se pod Ještědem hrála první liga a utkání se konala ve staré plechové hale. „Vzpomínám si, jak k nám přišel ještě jako junior s mřížkou na helmě,“ říká Tomáš Vozka, organizační manažer Bílých Tygrů. „Když se otrkal, skvěle zapadl do kabiny. Byl to naprosto komunikativní a přátelský kluk.“

Liberci pomohl k postupu

Pavel Kábrt, kterému nikdo neřekl jinak než Káby, pak zažil vítězné tažení, které o rok později skončilo oslavami historického postupu Bílých Tygrů do nejvyšší soutěže. Byla to na severu Čech velká událost.

Liberec, který do té doby sváděl souboje s Kadaní či Berounem, poprvé v historii nahlédl mezi českou hokejovou smetánku. A talent z Pardubic byl u toho, v postupové sezoně patřil k nejproduktivnějším hráčům Bílých Tygrů.

V premiérovém ročníku extraligy v dresu Liberce chyběl za celou sezonu jen ve dvou utkáních. V tabulce týmové produktivity skončil šestý. Dařilo se mu, podepsal novou smlouvu. „Postoupilo se do extraligy a on tím doslova žil. Připadal nám všem happy,“ vzpomíná Vozka.

I v osobním životě to vypadalo, že vše je, jak má být. Měl s manželkou malou holčičku, další dítě bylo na cestě. Pořídili si byt v Liberci. Štěstí však bylo jen zdánlivé. Na obzoru už se sbírala mračna.

Do další sezony v nejvyšší soutěži už Kábrt nezasáhl. Stěžoval si na velkou únavu, střevní problémy a hubnutí. Obíhal doktory, přidaly se bolesti hlavy a deprese. Chřadnul doslova před očima.

A poté přišel osudný den: úterý 16. září 2003. Pavel Kábrt byl nalezen oběšený v lese nedaleko obce Stéblová na Pardubicku. Zemřel ve věku nedožitých pětadvaceti let.

Tomáš Vozka, který se u libereckého týmu pohybuje už mnoho sezon, se před třinácti lety tu nešťastnou zprávu dozvěděl v Liberci jako jeden z prvních. „Přišel za mnou útočník Víťa Jankových, že od nějakého policisty slyšel, že Káby je mrtvý,“ vzpomíná Vozka. „Já jsem tu informaci hned ověřoval u svých známých na policii a ti mi ji nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. Pak jsem volal prezidentovi klubu a ten mi vynadal: Co je to za blbost? Ověř si fakta a neříkej nesmysly.“

Brzy se však ukázalo, že nejde o žádnou fámu, ale bohužel o smutnou pravdu.

Pro všechny kolem to byl obrovský šok a nečekaná rána. „Drtivě nás to zasáhlo, absolutně jsme to nečekali. Byl to naprosto bezproblémový hráč,“ prohlásil liberecký manažer Ctibor Jech.

Všichni měli Kábrta za pohodového kluka a velkého bojovníka. „Hokej pro něj byl vším,“ shodovali se.

A také rodina. „Nejde mi do hlavy, že on, který vždycky ze všech nejvíc chvátal za rodinou, po sobě nechá dceru a těhotnou manželku,“ říkal tehdy otřesený liberecký brankář Jan Koťátko.

Zrušený zápas

Liberec kvůli tragédii zrušil zápas ve Znojmě a další domácí utkání se odehrálo v tísnivé atmosféře smutku. Na kostce nad ledem běžel před zápasem sestřih Kábrtových akcí, následovala minuta ticha. „Děkuji, že jste se přišli rozloučit s naším kamarádem a hráčem Pavlem...“ řekl z ledové plochy pohnutě šéf libereckého klubu Petr Syrovátko. Příjmení už ani nedokázal vyslovit...

Před libereckým stadionem vzniklo pietní místo s plakátem Pavla Kábrta a černou páskou. Lidé sem pokládali květiny a zapalovali svíčky. Tekly slzy. Výtěžek ze zápasu putoval k hokejistově rodině.

Smutno bylo i v Pardubicích, kde šikovného útočníka všichni dobře znali. Když se hráči Pardubic o tragédii dozvěděli, pět minut v kabině jen mlčeli. Při nejbližším utkání diváci v hledišti pardubického stadionu rozvinuli černý transparent s nápisem „Pavle, nezapomeneme“ a hráči nastoupili s černými páskami na rukávech.

Tehdejší liberecký útočník Radoslav Kropáč podobnou situaci nezažil poprvé. V době, kdy hrál za Slovan Bratislava, se zabil šéf slovenského hokejového svazu Dušan Pašek. „Byla to navlas stejná situace jako teď. Vlastně ještě horší, protože se to stalo v den zápasu. Tenkrát jsme se semkli a vyhráli...“ vyprávěl Kropáč.

Jenže Liberec nevítězil, i když klubové vedení před sezonou vyhlásilo velice smělé plány o postupu mezi nejlepší týmy extraligy. Smrt nadějného hráče a oblíbeného kamaráda tým na dlouho poznamenala, jako by nad ním stále visel její stín.

V extralize začali Bílí Tygři prohrávat a ještě téhož roku přišel o místo trenér Josef Jandač. Vystřídal ho Josef Paleček, který Pavla Kábrta tak dobře znal...

„Nedivte se, že jsme pak hráli špatně. Ta událost z nás vytřásla duši,“ popsal rozpoložení libereckého týmu tehdejší liberecký brankář Oldřich Svoboda.

Ani po třinácti letech nikdo v Liberci netuší, proč se tragédie odehrála. „Dodnes to nikomu z nás nejde do hlavy,“ říká o Kábrtově smrti organizační manažer Tomáš Vozka. „Někdy vycítíte, že se s hráčem něco děje – přijde poslední do kabiny, nebaví se, hned po tréninku utíká. To on vůbec, naopak, byl mladý a měl před sebou vizi extraligy. Dělal všechno proto, aby byl úspěšný. Dokonce si přidával v tréninku.“

Spekulace o nemoci

V dobovém tisku, hlavně bulvárním, se okamžitě po Kábrtově smrti objevily spekulace o těžké nemoci. Jenže nic takového policejní vyšetřování ani pitva nepotvrdily. Mnozí si tak dodnes lámou hlavu, co se tehdy ve skutečnosti stalo.

„Kdybychom věděli, že má dluhy nebo hraje ruletu či automaty, snad by se takový krajní čin dal nějak pochopit. Jenže Káby takový absolutně nebyl. Vůbec nikoho by nenapadlo, že má jakýkoli problém,“ tvrdí Vozka. „On si navíc na sebe dával velký pozor, míchal si různé výživné koktejly. Kluci si z něj kvůli tomu dokonce dělali legraci, ať si dává pozor, co jí.“

Co tedy mohlo být důvodem Kábrtova činu? „Snad s ním mohly zacloumat zdravotní problémy, kvůli kterým najednou vypadl z liberecké sestavy. Možná se zalekl, že přijde o práci, nic jiného než hokej neuměl. Nebo se při lékařském vyšetření lekl něčeho jiného. Ale to jsou opravdu jen domněnky. Nikdy se nic z toho nepotvrdilo,“ připomíná Vozka.

„Byl to citlivý kluk, měl asi problémy v osobním životě a vyřešil je nešťastně. I my hokejisti jsme jen lidi,“ naznačuje jeho někdejší spoluhráč Jaroslav Kudrna, který letos zakončil v Hradci Králové svou bohatou hokejovou kariéru v extralize. Soutěži, v níž stále mohl účinkovat i Pavel Kábrt...

Proč si vzal život? To je pro mě dodnes záhada

Pavel Kábrt patřil mezi jeho oblíbené hráčeao jeho tragické smrti se mu dodnes nemluví lehce. „Byl to ohromně hodnej a poctivej kluk,“ říká asistent reprezentačního trenéra Josef Paleček (67). „Ten jeho smutný konec pro mě dodneška zůstává záhadou. V hokeji jsem něco takového zažil poprvé a doufám, že to bylo naposledy.“

LN Jak dobře jste Pavla Kábrta znal?

Víte, já jsem ho dlouhá léta trénoval. Měl jsem ho v kategorii staršího dorostu a potom i v áčku Pardubic, kam nahlédl už jako velice mladý.

LN Byl něčím výjimečný?

To ano. Svou zarputilostí a buldočím pojetím hokeje. Pro něj nebyl žádný puk ztracený a pro tyto své vlastnosti byl také velice ceněný. Pavel byl velice dobrý hokejista a taky mimořádně pracovitý. Na ledě dřel víc než ostatní. Nebyl zas až tak technicky na výši, ale svou pílí to dovedl nahradit. Takoví hráči jsou všude potřeba.

LN A jako člověk?

Žádný introvert to nebyl, alespoň já jsem ho tak nepoznal. Jako osoba byl velice komunikativní. Nechal si ve všem poradit. On chtěl hrát hokej vrcholově a šel si za svým cílem.

LN Za jakým?

Chtěl se dostat do prvního týmu Pardubic a hrát extraligu pravidelně.

LN Jak jste se o jeho smutném konci tehdy před deseti lety dozvěděl?

Řekl mi to můj syn, který je stejný ročník jako Pavel. Já tomu zpočátku nechtěl věřit. Myslel jsem si, že je to nějaká fáma, která není pravdivá. Nakonec se bohužel ukázalo, že to je smutná skutečnost.

LN Umíte si dnes s odstupem času vysvětlit, proč Pavel Kábrt ukončil svůj život?

Naprosto ne. Vůbec. Nic mě nenapadá. Po celých těch deset let je to pro mě velkou záhadou. Že by se časem vynořily nějaké nové informace o tom, co ho k tomu vedlo, jsem nezaregistroval. Jak říkám: byl to hodnej, bezproblémovej kluk, co si ve sportu plnil svoje věci a šel za nimi.

LN V době, kdy se tragédie udála, byl Pavel Kábrt hráčem Liberce. Vy jste liberecký tým nedlouho poté převzal. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Bylo to velice těžké. Vzpomínka na Pavla v kabině přetrvávala delší dobu a na hráče to samozřejmě působilo velice negativně. Jeho místo zelo prázdnotou, byla u něj vzpomínková fotografie. První dny to bylo hodně náročné, ale postupem času jsme to museli odsunout trochu stranou, měli jsme hokejové povinnosti a museli jsme tým znovu nastartovat. Hráči se znovu učili vyhrávat a dívat se do budoucnosti. Ale tehdejší atmosféra byla opravdu tíživá.

LN Věříte, že by se Pavel Kábrt prosadil v nejvyšší hokejové soutěži dlouhodobě?

Určitě. On patřil od mládí k těm nadprůměrným, byl i v mládežnických reprezentačních výběrech. Věřím, že by hrál extraligu dlouho, měl pro to dispozice. Byl to takový hráč, jakých není mnoho a každé mužstvo je potřebuje.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!