3. července 2013 9:03, aktualizováno  13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kate dostala od Finů startovací balíček pro nastávající matky

Kate s manželem Williamem a švagrem Harrym | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kate s manželem Williamem a švagrem Harrym | foto: Reuters

LONDÝN Finsko poslalo vévodkyni Kate, manželce britského prince Williama, startovací balíček pro nastávající matky. Informovala o tom finská televize YLE.

Každá těhotná žena ve Finsku ještě před porodem dostává od státní sociální pojišťovny Kela velkou krabici s oblečením a potřebami pro dítě. Tento finský benefit vzbudil díky červnové zprávě BBC v Británii velkou pozornost, takže se Kela rozhodla Kate jednu krabici zaslat.

"Jsme velmi potěšeni z tohoto milého mateřského daru od finské vlády. Je to velice pozorné gesto, kterého si velice ceníme," prohlásil mluvčí britského královského paláce s tím, že si je jistý, že Williama a Kate obsah krabice "rozhodně zaujme". Kate a Williamovi se má narodit tento měsíc v londýnské nemocnici St. Mary jejich první potomek.

Po reportáži BBC se na finskou sociální pojišťovnu obrátila řada lidí z celého světa s žádostí o koupi tohoto startovacího balíčku, ta je ale odmítla s tím, že ho není možné prodávat. Naději na netradiční dárek tak mají mimo Finsko jen významné osobnosti, zejména členky královských rodin.

ČTĚTE TAKÉ:

Kela totiž v minulosti takto obdarovala například švédskou korunní princeznu Victorii, která loni porodila dceru Estelle.

Finská krabice plná věcí pro děti podle některých názorů pomohla kdysi chudé severské zemi dosáhnout jedné z nejnižších úrovní kojenecké úmrtnosti na světě. Vláda totiž na konci 40. let rozšířila tento dárek určený původně jen pro nejchudší rodiny na všechny matky pod podmínkou, že ještě před čtvrtým měsícem těhotenství začnou navštěvovat lékaře.

Na dně balíku je malá matrace, takže krabici je možné využívat jako první postýlku dítěte. Mnoho dětí ze všech sociálních vrstev pak skutečně v bezpečí čtyř lepenkových stěn spí.

Sázkaří hádají i barvu vlasů královského potomka

Bude to holčička jménem Alexandra nebo chlapeček Wayne? Tohle nikdo mimo zdi Buckinghamského paláce netuší, ale nijak to nebrání sázkařům, aby pokoušeli štěstí hádáním jména budoucího britského královského potomka, napsala agentura AFP.

Bookmakeři vypsali skutečně královskou nabídku různých sázek sahajících od pohlaví, jména či barvy vlasů dítěte prince Williama a jeho manželky, a sází se dokonce i na to, zda bude Kate "moc nóbl, aby zatlačila" a raději porodí císařským řezem. Potomek Williama a Kate se má narodit tento měsíc v londýnské nemocnici St. Mary, kde se narodili i princové William a Harry.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.