20. března 2014 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V Paříži zveřejnili potenciálně kompromitující hovory Sarkozyho

Nicolas Sarkozy  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: Reuters

PAŘÍŽ V Paříži byl zveřejněn přepis odposlechů bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, které by ho mohly významně kompromitovat, protože se zdají potvrzovat, že ho člen nejvyššího soudu informoval o průběhu vyšetřování jeho afér. Přepisy sedmi odposlechů, které prováděla francouzská justice, v úterý přinesl zpravodajský portál Mediapart.

Jde o telefonáty mezi Sarkozym a jeho advokátem Thierrym Herzogem, které francouzská justice pořídila mezi 28. lednem a 11. únorem. Sarkozy mluvil z mobilního telefonu, který si nechal zaregistrovat na fiktivní jméno Paul Bismuth.

Deník Le Monde před dvěma týdny napsal, že vyšetřující soudci začali Sarkozyho odposlouchávat loni v prosinci kvůli podezření, že na jeho prezidentskou kampaň přispěl v roce 2007 i někdejší libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. Krátce na to zjistili, že si vedle svého "oficiálního" mobilu pořídil ještě jeden, z něhož mluví se svým advokátem.

Sarkozy mluví hlavně o Bettencourtové

Podle přepisů mluvili hlavně o aféře kolem miliardářky Liliane Bettencourtové. Exprezident byl loni v případu údajného zneužití peněz miliardářky a dědičky kosmetického impéria L'Oréal Liliane Bettencourtové pro svou kampaň zproštěn viny. Herzog označil soudce, kteří vyšetřovali tuto aféru, za "parchanty z Bordeaux".

Pro Sarkozyho bylo ale nyní důležité, zda jeho diáře byly během tohoto vyšetřování zadrženy legálně, nebo ne. Pokud by kasační (nejvyšší) soud býval rozhodl, že byly zadrženy protiprávně, nesměl by být jejich obsah použit v dalších aférách, v nichž se objevuje Sarkozyho jméno a které by mohly ohrozit jeho předpokládaný návrat na politickou scénu.

Z odposlechů vyplývá, že Sarkozy a Herzog byli v kontaktu se soudcem kasačního soudu Gilbertem Azibertem, který je informoval o úvahách soudců - podle Le Monde v očekávání protislužby.

ČTĚTE TAKÉ:

V jednom hovoru Herzog ujišťoval exprezidenta, že podle Aziberta jsou soudci nakloněni tomu vyloučit Sarkozyho diáře z dalších vyšetřování. Herzog 5. února řekl Sarkozymu, že Azibert mluvil s jedním ze soudců, aby mu "vysvětlil situaci". V jiné hovoru prý Sarkozy řekl, že je připraven pomoci Azibertovi, který již před tím dal najevo, že si přeje získat místo v Monaku, napsal Le Monde.

Nakonec ale zřejmé kontakty s Azibertem nebyly Sarkozymu nic platné, protože soud 11. března rozhodl, že diáře mohou být použity i ve vyšetřování dalších afér - zmíněného podezřelého financování prezidentské kampaně i kontroverzní arbitráže z roku 2008 ve sporu mezi byznysmenem Bernardem Tapiem, který měl blízko k Sarkozymu, a bankou Crédit Lyonnais, která vyzněla ve prospěch Tapieho.

Podle Le Monde z nahrávek také plyne, že Nicolas Sarkozy měl zřejmě ve státním aparátu člověka, který ho informoval o vyšetřování financování kampaně z Libye.

Podle agentury AFP jsou přepisy "pro bývalého prezidenta potenciálně velmi kompromitující". "Jsou to slova exprezidenta, který byl chycen s rukou v cizí kapse," napsal Mediapart.

Lidovky.cz, ČTK