31. března 2011 9:25, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 65 let zemřela herečka Zuzana Šavrdová

Zuzana Šavrdová ve filmu Hlídač č. 47. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Šavrdová ve filmu Hlídač č. 47. | foto: www.ceskatelevize.cz

PRAHA Po dlouhé nemoci ve věku 65 let zemřela v noci na čtvrtek v jedné z pražských nemocnic herečka Zuzana Šavrdová. Sdělil to mluvčí činohry Národního divadla v Praze Tomáš Staněk. Podle něj se poslední rozloučení uskuteční v pátek 8. dubna od 14:00 ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

Šavrdová, která byla dlouholetou partnerkou herce Josefa Somra, měla rakovinu.

Posledními rolemi, které Zuzana Šavrdová nastudovala na české první scéně, byla žena školního inspektora v Gogolově Revizorovi a paní Hensonová v inscenaci Dogville. Hrála i ve filmech, například ve Starcích na chmelu, a v televizních inscenacích. Na filmovém plátně se naposledy objevila v Hřebejkově Kawasakiho růži a v Renčově snímku Hlídač č. 47.

Zuzana Šavrdová navštěvovala v dětství baletní přípravku Národního divadla, v letech 1962-1964 studovala hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře. Řadu muzikálových i dalších rolí ztvárnila na přelomu 60. a 70. let jako sólistka operety v Hudebním divadle v Karlíně (Gentlemani, West Side Story, Na tý louce zelený).

V posledním roce tohoto angažmá už hostovala v Národním divadle (Kristina a Verunka ve Stroupežnického Našich furiantech, Giannina v Goldoniho Vějíři, Ruměna v Klicperově Hadriánovi z Římsů) a v roce 1972 se stala řádnou členkou jeho činohry. V posledních letech se na jejích jevištích objevila také jako Kukačka ve Fischerové Ptáku Ohniváku, Selka v Maryše bratří Mrštíků, Sekretářka v Českých sekretářkách, Komorná u Virgilie v Shakespearově Coriolanovi a Sekretářka/Hlasatelka v Kohoutově Malé hudbě moci.

Ještě na konzervatoři učinila Zuzana Šavrdová svou první zkušenost s filmem. Do konkurzu k legendárnímu muzikálu Starci na chmelu se prý přihlásila jen ze zvědavosti, o jejím obsazení do role jedné ze studentek rozhodl nejen hledaný dívčí typ, ale také její taneční a pěvecké vlohy.

Velkou rolí jí pak režisér Ladislav Rychman pověřil koncem 60. let v nepříliš úspěšné komedii Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc? Zuzana Šavrdová se objevila i v televizním filmu Nezralé maliny. Před filmovou kameru se vrátila až po dlouhých letech postavou ředitelky muzea v teenagerské komedii Ro(c)k podvraťáků. Menší roli ztvárnila také v komedii Viktora Tauše Sněženky a machři po 25 letech z roku 2008.

ČTK, Lidovky.cz