22. července 2019 10:49, aktualizováno  11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 72 let zemřel šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano

Jukija Amano | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jukija Amano | foto: ČTK

Vídeň Zemřel šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano, bylo mu 72 let. Členské státy o tom v pondělí informovala sama organizace. Japonský diplomat Amano ji vedl od roku 2009, kdy na tomto postu vystřídal Egypťana Muhammada Baradeje. Zpráva o Amanově úmrtí se objevuje v době zvýšeného napětí kolem íránského jaderného programu.

„Sekretariát MAAE s politováním a nejhlubším zármutkem oznamuje, že zemřel generální tajemník Jukija Amano,“ uvedl výkonný orgán této organizace OSN. Důvod úmrtí nejvyššího představitele MAAE nesdělil. Vlajka MAAE před jejím sídlem ve Vídni je vztyčena na půl žerdi.

Sekretariát uvedl, že Amano hodlal oznámit radě guvernérů organizace, že ze své funkce v březnu příštího roku odstupuje. V chystaném rezignačním dopise uvedl, že je „velice hrdý na naše výsledky“ a vděčný členským státům i pracovníkům agentury. Rada guvernérů je politický orgán složený ze 35 zástupců členských států, včetně České republiky.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano

Amano vedl MAAE téměř deset let, jeho současný, už třetí mandát mu měl skončit v listopadu 2021.

MAAE hraje důležitou roli při dohledu nad využíváním jaderné energie pro mírové účely. Mimo jiné prováděla přísné kontroly dodržování ustanovení jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Amano často zdůrazňoval, že úkoly MAAE jsou odborné, nikoliv politické povahy. Agentura AP ale poznamenala, že loňské rozhodnutí Spojených států dohodu vypovědět stavělo Amana i jeho agenturu pod čím dál větší politický tlak.

Organizace loni v září oznámila, že Amano podstoupil lékařský zákrok. Nic bližšího k tomu neuvedla. Povaha jeho onemocnění byla podle diplomatů v rámci organizace tématem, o kterém se nemluvilo. S každým jeho vystoupením na veřejnosti bylo ale zřejmé, že je čím dál nemocnější.

Pondělní oznámení sekretariátu neuvedlo žádný časový rámec, do kdy by měl být jmenován Amanův nástupce. Uchazeči o nejvyšší post v MAAE začali projevovat zájem, když se minulý týden objevily v médiích spekulace, že Amano svůj post předčasně opustí. Kandidaturu ohlásil argentinský velvyslanec v MAAE Rafael Grossi a podle diplomatů to samé patrně učiní i hlavní koordinátor agentury, Rumun Cornel Ferutsa.

Jukija Amano

9. května 1946

  • Vystudoval právnickou fakultu na Tokijské univerzitě a v roce 1972 nastoupil na ministerstvo zahraničí, kde se specializoval na otázky odzbrojení, nešíření jaderných zbraní a jaderné energie.
  • Jako diplomat působil v laoském Vientianu, Ženevě, Washingtonu a v Bruselu.
  • Do čela MAAE byl zvolen v červenci 2009. Byl dvakrát znovu zvolen, funkční období mu mělo vypršet v roce 2021.
  • Byl považován za technokrata, který chtěl činnost MAAE odpolitizoval a hodlal se více zabývat možnostmi mírového užití jaderné energie.
  • Iránský jaderný program byl nejviditelnější náplní činnosti MAAE pod Amanovým vedením. V červnu 2013 Amano řekl, že jednání s Íránem připomíná nikam nevedoucí pohyb v kruhu a íránský jaderný vývoj je v "jasném rozporu" s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.
ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.