12. srpna 2018 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 85 let zemřel britský autor a nobelista V. S. Naipaul

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zemřel britský spisovatel a držitel Nobelovy ceny za literaturu Vidiadhar... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřel britský spisovatel a držitel Nobelovy ceny za literaturu Vidiadhar... | foto: Reuters

Londýn  Ve věku 85 let zemřel britský spisovatel trinidadského původu Vidiadhar Surajprasad Naipaul, nositel Nobelovy ceny za literaturu (2001). V sobotu pozdě večer o jeho skonu informovala jeho rodina. Naipaul získal prakticky každou literární cenu, o niž stojí za to usilovat. V roce 1990 mu královna Alžběta II. udělila rytířský titul.

„Zemřel v okruhu těch, které miloval. Jeho život byl plný úžasné tvořivosti a úsilí,“ uvedla spisovatelova žena. Naipaul se narodil v roce 1932. Otec mu v dětství předčítal z děl Williama Shakespeara a Charlese Dickense.

V osmnácti letech dostal stipendium na univerzitě v Oxfordu a přestěhoval se natrvalo do Británie. Tvořil takřka půlku století a v počátcích se soustředil na život v karibské oblasti, zejména na rodném Trinidadu. V pozdějších románech jsou hlavním tématem jeho knih problémy postkoloniálního světa.

Předobrazem hlavního hrdiny byl autorův otec

Inspiroval se i vlastní rozporuplnou zkušeností exulanta, který se narodil na Trinidadu v indické hinduistické rodině. Popsal život Inda v Karibiku, člověka přicházejícího z této oblasti do Anglie i roli nomádského intelektuála v postkoloniálním světě. Vyvrcholením jeho rané tvorby je román Dům pana Biswase (1961, česky 1982), který odborníci řadí k jeho nejlepším dílům. 

Předobrazem hlavního hrdiny byl Naipaulovi vlastní otec. Své cestovatelské zážitky zúročil Naipaul mimo jiné v knize V ohybu řeky (1979, česky 1985), pesimistickém svědectví o Africe a zkorumpovanosti lidského rodu, a ve dvou knihách o Indii. 

 Za knihu In a Free State (Ve svobodném státě, 1971) získal Bookerovu cenu. Naipaul bývá často srovnáván s Josephem Conradem pro podobné pesimistické vidění lidské povahy, ale i proto, že hlavními tématy jeho díla jsou exil a pocity vykořenění. V českém překladu vyšla vedle jmenovaných děl Dům pro pana Biswase a V ohybu řeky ještě kniha Pouť (1994, česky 2003). lsk

ČTK
  • 0Diskuse