Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel herec Max von Sydow, známý z Bergmanových filmů i Hry o trůny. Bylo mu 90 let

Vidina. Bran Stark (vlevo, Isaac Hempstead Wright) a Tříoký havran (Max von... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vidina. Bran Stark (vlevo, Isaac Hempstead Wright) a Tříoký havran (Max von... | foto: HBO

Paříž Osudové bylo pro švédského herce Maxe von Sydowa, jehož život se v neděli uzavřel ve věku 90 let, setkání s režisérem Ingmarem Bergmanem. Scéna ze strhujícího podobenství Sedmá pečeť, v níž von Sydow jako rytíř Block hraje šachy se Smrtí, vešla do dějin kinematografie. Nepřehlédnutelný herec exceloval i v dalších Bergmanových snímcích Lesní jahody, Hodina vlků či Hanba.

Natáčel v Hollywoodu a v řadě evropských zemí, objevil se i v bondovce Nikdy neříkej nikdy a v televizní fantasy sáze Hra o trůny. Aktivní byl téměř do konce života.

K nejznámějším „zámořským“ titulům tohoto 191 centimetrů vysokého herce patří Hana a její sestry (režie Woody Allen), Vymítač ďábla (William Friedkin), Tři dny Kondora (Sydney Pollack) či Minority Report (Steven Spielberg). Von Sydow si dále zahrál ve snímcích Hamsun, Intacto, Skafandr a motýl nebo Pelle dobyvatel, za nějž v roce 1988 získal evropskou filmovou cenu tehdy známou jako Felix a také první nominaci na Oscara.

Max Von Sydow
Ve věku 90 let zemřel slavný švédsko-francouzský herec Max von Sydow.

Byl stále žádaný. V nedávných letech se objevil v úspěšném seriálu Hra o trůny nebo v historické sérii Tudorovci. Zahrál si ve filmech Star Wars: Síla se probouzí (2015), Robin Hood (2010) režiséra Ridleyho Scotta nebo v thrilleru Martina Scorseseho Prokletý ostrov (2010). Za výkon v dramatu o atentátech na USA z roku 2001 s názvem Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011) si von Sydow vysloužil druhou nominaci na prestižní zlatou sošku. Jeho posledním snímkem se stalo historické drama Kursk z roku 2018.

Sedmá pečeť (1957), alegorie o hledání Boha a smrti jako jediné jistoty života, je považována za jedno z nejlepších Bergmanových děl. Von Sydow s úsměvem přiznával, že vášeň pro šachovou hru nesdílel a nabídky fanoušků na partii musel odmítat. Během let v herecké „rodině“ kolem Bergmana zdomácněl a objevil se i v dalších jeho filmech: Hodina vlků, Tvář, Lesní jahody nebo Pramen panny. „Velice mě ovlivnil profesně i osobně,“ řekl von Sydow o Bergmanovi.

Max von Sydow, celým jménem Max Carl Adolf von Sydow, se narodil 10. dubna 1929 ve švédském Lundu v dobře situované rodině. V dětství prý býval velmi tichý a stydlivý jedináček. Jako gymnazistu ho ale uhranulo představení Snu noci svatojanské a i přes protesty rodičů se přihlásil na herectví. „Divadlo mě zbavilo všech obvyklých traumat a komplexů dospívajících a navíc mi dalo fantastickou možnost něco neopakovatelného vytvářet,“ vzpomínal později.

Po studiích na Královské akademii dramatických umění ve Stockholmu začal von Sydow vystupovat v divadle. V roce 1955 si ho Bergman vyžádal na scénu v Malmö a jejich spolupráce se posléze přenesla i před kameru. V 60. letech odešel ze Švédska do Hollywoodu, ze kterého si ovšem také „odskakoval“ na broadwayské divadelní scény. „Kdybych si mohl vybrat mezi divadlem a filmem, volil bych asi to prvé, i když obě profese mají své výhody a nevýhody,“ tvrdil.

Charismatický von Sydow plynně mluvil i hrál v několika jazycích, například německy, francouzsky, anglicky či italsky. V roce 1994 byl hostem karlovarského Mezinárodního filmového festivalu, na němž převzal ocenění za herecký výkon. O dva roky později předsedal porotě Mezinárodního filmového festivalu Praha. V Česku také pracoval - na přelomu let 1993 a 1994 zde natáčel scény z Pochodu Radeckého.

Von Sydow, který měl od roku 2002 francouzské občanství, byl podruhé ženatý. V roce 1997 si vzal za manželku francouzskou filmařku Catherine Breletovou, s níž měl dva syny - Yvana a Cedrika. Z prvního, více než čtyřicetiletého svazku s herečkou Kerstin Olinovou měl rovněž dva potomky - Claese a Henrika.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?