5. srpna 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Vladimír Mišík: Hudbu svého syna nesleduji. Do společného projektu se nehrneme

Vladimír Mišík vyráží na turné k výročí alba Kuře v hodinkách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Mišík vyráží na turné k výročí alba Kuře v hodinkách | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V roce 1968 založil Vladimír Mišík spolu s Radimem Hladíkem skupinu Blue Effect, o sedm let později pak kapelu ETC, s níž vystupuje dodnes. Po letech si Mišík s oběma svými „dětmi“ zahraje tento čtvrtek na Střeleckém ostrově v Praze. „Těším se, že si po letech zahrajeme na jednom pódiu, i když jsem už spoustu věcí od Blue Effectu zapomněl,“ říká Vladimír Mišík v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Vzpomenete si, kdy jste s Blue Effectem vystupoval naposled?
Může to být tak deset let. Mezitím jsem párkrát hostoval na jejich koncertech, kdy jsme s Radimem zahráli třeba čtyři, pět věcí. I to už bude ale minimálně pět let. 

Lidovky.cz: Proč jste ke konceptu dvojkoncertu nyní přistoupili?
Věříme, že by to pro lidi mohlo být atraktivní. Zároveň jsem starší člověk a aktuální vysoké letní teploty mi nedělají nejlépe, takže v poslední době zpívám na koncertech maximálně něco přes hodinu. Na celý koncert to nestačí, takže míváme předkapely, a nyní tedy budeme po dlouhé době hrát dvojkoncert s Radimem Hladíkem a Blue Effect. Těším se, že si po letech zahrajeme na jednom pódiu, i když jsem určitě spoustu věcí od Blue Effectu zapomněl. 

VLADIMÍR MIŠÍK

  • Narodil se 8. března 1947
  • Český rockový zpěvák, skladatel a textař
  • Spoluzakládal jednu z nejslavnějších českých kapel 60. let Matadors, v jejichž čele se začal hudbou zabývat profesionálně
  • Prošel Orchestrem Karla Duby, založil vlastní kapelu New Force, se kterou odehrál jediný koncert v srpnu 1968, posléze byl krátkodobě angažován jako sólový kytarista v George & Beatovens Petra Nováka
  • V zimě 1968 založil s kytaristou Radimem Hladíkem skupinu Blue Effect
  • Hrál také v kapele Flamengo, se kterou natočil dodnes nesmrtelné album Kuře v hodinkách na texty Josefa Kainara
  • Dříve než album stačilo vyjít, Flamengo se rozpadlo a Mišík založil epizodní soubor Formace 
  • Ke konci první poloviny sedmdesátých let založil skupinu ETC..., se kterou koncertuje dodnes
  • V letech 1976 – 2004 vydal Vladimír Mišík s ETC... deset řadových alb
  • Mnohé Mišíkovy písně, často na texty známých českých básníků, doslova zlidověly a jsou ozdobami „kytarových večírků“ několika generací

Zdroj: www.vladimirmisik.cz

Lidovky.cz: Před jedním letošním letním koncertem jste zkolaboval a musel jste vystoupení zrušit. Přesto je váš diář i přes prázdniny nabitý...
Pravda je, že jsem už zrušil dva koncerty. V pětatřicetistupňových vedrech reaguji jako astmatik, potom se nedá nic jiného dělat. Jsem v takových stavech rád, že si pomalu dojdu nakoupit a zase zpět domů. Doufám, že před čtvrtečním vystoupením na Střeláku nic podobného nenastane. Na druhou stranu mě velmi baví hrát venku, na vzduchu. Atmosféra je oproti klubům úplně jiná, hodně jezdíme i festivaly, což jsou vždycky příjemné akce. Je úžasné, jak díky nim místa po Česku ožijí a lidé se baví. Dovolenou si většinou dáváme až potom, v září nebo v říjnu. Tentokrát jsme ji měli i v květnu.

Lidovky.cz: Jak se vám na festivalech typu Sázava fest či Colour of Ostrava hraje pro značně mladší publikum, než je u vašich koncertů běžné?
Je pravda, že mladé publikum na takových akcích převládá. Mně je to ale úplně jedno. Podstata muzikanta je, aby zahrál slušně a přesvědčivě. Před pódium na festivale ale stejně přijdou okruhy lidí, kteří vědí, na co jdou. Někteří přijdou i ze zvědavosti, to je potom na nás, abychom je bavili. 

Lidovky.cz: Vnímají vás v posledních letech mladí posluchači jinak vlivem nárůstu popularity vašeho syna Adama?
Myslím si, že jeho publikum na nás ještě nechodí. Jeho okruh se pohybuje kolem třinácti, čtrnáctiletých, to si ještě chvilku počkáme. 

Lidovky.cz: Dáváte synovi nějaké muzikantské rady?
Ani ne, spíš výjimečně. Když si doma pozpěvuje a třeba něco zpívá fistulí, řeknu mu, ať to dá o oktávu níž. Adam si rád hodně věcí vymýšlí, tak klidně pochválím, že je to dobré. Stejně tak doporučím, co na tom ještě vylepšit. Spíš než rady mu občas dávám takové poznámky. Přiznám se, že teenagerovskou hudbu, kterou dělá, ani příliš nesleduji. Adam mi občas pustí nějakou „senzaci“, já zkonstatuji, že to senzace není, a to je tak vše (směje se). Samozřejmě ale chápu, že pro náctileté to senzace asi je.

Lidovky.cz: A co fanynky? Ani v tomto případě Adamovi neradíte?
To snad ani nejde. Základní rady dostal, když zjistil, že ho holky začínají bavit, potom už je to hold jeho život.

Lidovky.cz: Neuvažujete do budoucna o nějakém společném hudebním projektu?
Zatím nevím, proč bychom to měli dělat. Adam je stylem muziky úplně jinde než já, nevidím důvod, proč se hrnout do čehokoli společného jenom proto, že jsme otec a syn. 

Lidovky.cz: V červnu vyšla deska vašich písní, které přezpívalo několik mladých umělců a kapel. Poslechl jste si ji?
No jo, dostal jsem ji jako dárek. Zprvu mi to přišlo docela divné, nestává se často, že by moje písničky zpíval někdo jiný. Přece jenom si je vymýšlím tak, aby seděla mně. Spektrum muzikantů, kteří předělávky nazpívali, bylo hodně široké, a některé coververze považuji doslova za fascinující. Teď to myslím převážně v dobrém... Pobavil jsem se při tom, třeba Sluneční hrob v podání skupiny Čankišou byl skoro nerozpoznatelný. 

Lidovky.cz: Vy sám jste na jaře vydal DVD se záznamem koncertu z roku 2012...
Tehdy jsme odehráli v pražském Paláci Akropolis koncert ke čtyřicátému výročí od vydání desky Kuře v hodinkách. Zkusili jsme ho i natočit, po zhlédnutí nám to přišlo docela dobré, takže jsme to vydali.

Lidovky.cz: Co plánujete do nejbližší budoucnosti? Dočkají se vaši fanoušci nové desky?
Pořád něco plánujeme, teď je ale otázka, aby to bylo aspoň trochu slušné. Nedávno jsem zazvonil na zvonec, že je něco na stole, aby tedy chlapci z kapely přidali a taky něco vymysleli. Udělali jsme demoverze několika skladeb, uvidíme, jestli to k něčemu bude. Prvotní nástřely jsou vždycky loterie.

Lidovky.cz: Už víte, kdy by deska mohla vyjít?
Zatím vůbec. Poslední desku jsme dělali asi dva roky, přesný termín se nedá vymyslet. Teprve když se začne investovat do studií a natáčení dostane spád, je možné něco odhadovat.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – PŘÍPRAVA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč