29. ledna 2012 17:59 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel básník a překladatel Vlado Oláh

Ve věku 64 let zemřel básník, prozaik a překladatel Vlado Oláh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve věku 64 let zemřel básník, prozaik a překladatel Vlado Oláh. | foto: www.romea.cz

Po dlouhé nemoci zemřel v sobotu ve věku čtyřiašedesáti let básník, prozaik a překladatel Vlado Oláh, který je řazen mezi nejvýznamnější romské spisovatele. Oznámil to server Romea.cz.

Oláh byl mimo jiné zakladatelem a předsedou Matice romské, romského křesťanského a vzdělávacího sdružení. Věnoval se překladům křesťanské bible do romštiny.

Oláh byl jako první romský autor přijat do české Obce spisovatelů. V roce 2006 mu byla udělena Literární cena Mileny Hübschmannové za přínos romské literatuře.

O životě Vlada Oláha

Oláh se narodil 22. května 1947 ve Stropkově u Svidníku na východním Slovensku. Vychovávali ho prarodiče v romské osadě. I když byly negramotní, dokázali v něm vzbudit zájem o školu a zejména literaturu.

Jako spisovatel debutoval Oláh v roce 1990 třemi krátkými povídkami ve sborníku Kale ruži (Černé růže). Kromě textů publikovaných v časopisech mu pravidelně vycházely básnické sbírky, poslední v roce 2006 pod názvem Amaro drom pal o Udut (Naše cesta za světlem).

O dva roky později byly jeho básně zařazeny do knihy Devla, devla!, která byla výsledkem literární výzvy Obce spisovatelů na téma Romové - Cikáni ke 200. výročí narození Karla Hynka Máchy.

Oláh vystudoval střední vojenskou školu a jako voják z povolání dálkově obor výchova a vzdělávání dospělých na Filozofické fakultě Univerzity P. J. Šafaříka v Košicích. Dálkově studoval také teologii.

ČTK, Lidovky.cz

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.