19. dubna 2012 22:10 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Levon Helm, bubeník Boba Dylana

Bubeník Levon Helm. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bubeník Levon Helm. | foto: ČTK

Ve věku 71 let v New Yorku zemřel Levon Helm, který se proslavil jako bubeník a zpěvák rockové kapely The Band. Oznámila to jeho manažerka, podle níž podlehl rakovině hrtanu.

Helm byl členem The Band, která provázela Boba Dylana při jeho slavném turné v letech 1965 a 1966, kdy zpěvák přešel na elektronický zvuk. Alba, která The Band pak sólově vydala koncem 60. let - Music From the Big Pink a následné The Band - patří dodnes k rockové klasice.

ČTĚTE TAKÉ:


Závěrečný koncert skupiny natočil v roce 1976 Martin Scorsese jako dokument Poslední valčík, který je považován za jeden z nejlepších filmových záznamů koncertu. V 80. letech Helm také hrál s Ringo Starrem a loni dostal cenu Grammy. Poprvé lékaři rodákovi z Arkansasu zjistili rakovinu hrtanu v roce 1998.

Dočasně ztratil hlas a kvůli účtům za lékařskou péči málem přišel o dům ve Woodstocku ve státě New York. Rozhodl se však tehdy ve svém domě přezdívaném The Barn (Stodola) začít pořádat koncerty, které přitáhly řadu hvězd. Úspěch koncertů i studia, které založil, mu pomohl zaplatit účty a oživit jeho hudební kariéru.Tento týden v úterý jeho rodina oznámila, že je v konečném stadiu rakoviny.

ČTK, Lidovky.cz