13. dubna 2011 19:01 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel filozof Vašíček. Muž, který nemluvil do větru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zdeněk Vašíček na dva roky starém snímku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Vašíček na dva roky starém snímku | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Na podzim svým přátelům Zdeněk Vašíček oznámil, že se jeho čas nachyluje a že to vidí tak do jara. Řekl to se svou typickou vyrovnaností a filozofickým nadhledem. Nemluvil do větru, jako ostatně nikdy. Ve středu ráno zemřel ve Brně, kam se v souvislosti se svou nemocí loni přestěhoval.

Zdeněk Vašíček byl významným českým intelektuálem, filozofem a vysokoškolským pedagogem. Patřil k brilantním esejistům a polemikům, jeho texty se vyznačovaly vtipem, ironií, originalitou; šíře jeho vzdělání a znalostí byla mimořádná, nikdy ji však nevystavoval na odiv, byla samozřejmostí, jak u málo podobných v této zemi.
Narodil se v roce 1933 v Brně, jeho rodina pocházela z Kyjova.

V padesátých letech sice vystudoval filosofii a historii na FF UK, ale "kariéra" ho nikdy nelákala: pracoval po regionálních archivech a muzeích. Byl disidentem ještě dříve, než se toto slovo ujalo i v československých poměrech. V roce 1972 byl odsouzen na tři roky za podvracení republiky.

Patřil k prvosignatářům Charty 77 . V roce 1981 odešel do zahraničí, kde přednášel na universitách v Římě, Cambridgi, Bochumi a Paříži. V devadesátých letech se vrátil na university v Praze a Brně. Vydal knihy L’archéologie, l’histoire, le passé (Kronos B. Y: Editions 1994, česky část jako Obrazy /minulosti/, 1996, kompletně a doplněno jako Archeologie, historie, minulost, 2006), Přijetí podmínek (vybrané stati z let 1982–1996, 1996) a Podmínky volby (vybrané stati z let 1996–2003, Triáda 2003). Na sklonku loňského roku vyšly v nakladatelství Plus jeho eseje Slavoj Česky a spol.

Zdeněk Vašíček byl vlídným a neobyčejně vtipným člověk, jenž v sobě zároveň nosil melancholii a "hoři z rozumu". Ti, co ho osobně potkali, se právem cítili obohaceni o rozkoš z intelektu, který neničí a přitom je pronikavý jak laser. Za toto obdarování už nepřestonou být Zdeňkovi nikdy vděční.

Ve čtvrtečních LN najdete nekrolog od Petra Placáka.

  • 0Diskuse
Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky