4. října 2017 20:47, aktualizováno  21:31 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel kreslíř a ilustrátor Vladimír Renčín. Bylo mu 75 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Vladimír Renčín (2004). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Renčín (2004). | foto: MAFRA

Autor kreslených vtipů i večerníčkových postaviček Vladimír Renčín zemřel ve středu večer ve věku 75 let. Rozloučení se podle jeho dcery Zuzany Renčínové uskuteční v kruhu rodiny a přátel.

Renčín se vyznačoval se svérázným humorem a stvořil například postavy Dlabáčka, Rambouska a Marie ve večerníčku Zvířátka pana Krbce. Svými kreslenými vtipy glosujícími aktuální dení přispíval například do Lidových novin, do deníku Právo či do časopisu Mladý svět. Jeho ilustrace vycházely i v německých Die Zeit a GEO, v britském časopise New Scientist nebo americkém Time. 

Renčínovy kresby vyšly ve třicítce knih, na desítkách dalších knih se podílel jako ilustrátor. Mimo jiné je také spoluautorem divadelní hry Nejkrásnější válka a autorem příležitostné řady známek z roku 1995.

Jeho kresby se počítají na tisíce. Inspiraci pro ně čerpal ze života, naslouchal lidem kolem sebe, četl knížky, noviny, poslouchal televizi. Renčínův humor byl břitký, ale inteligentní a kultivovaný, leckdy až filozofický. Vždy se v něm jednalo o postoj a myšlenku.

Narodil 6. prosince 1941 v Pečkách, většinu života však strávil v Hradci Králové. Vystudoval ekonomickou školu a již jako osmnáctiletému mu vyšla první kresba v Zemědělských novinách. Po vojně se zacvičoval v Novinách Jablonecka a v chomutovském Nástupu.

Vladimír Renčín (2004).
Vladimír Renčín (1999).

„Nemám příslušné výtvarné vzdělání, a tak jsem se celý umělecký život, jestli to tak můžu říct, zaobíral tím, že jsem se stále hledal, hledal jsem jak kreslit, jak namalovat postavu. A do dneška se hledám. Pravda, už jsem se za ta léta mohl najít, ale jak říkával Adolf Hoffmeister: Hledání předchází pád,“ řekl Renčín serveru iDnes.cz v roce 2011.

Od roku 1965 se živil jako kreslíř na volné noze. Protože v 60. letech podporoval společenské reformy, během normalizace mu režim na čas zakázal publikovat.

S kreslením přestal kvůli těžké nemoci před dvěma lety. Jeho posledním větším dílem byla kniha o české historii Husité, husáci a my. Vyšla v roce 2015 a při té příležitosti poskytl Renčín rozhovor serveru iDnes.cz. „Když vyšla moje první kresba v týdeníku Time, s napětím jsem čekal na reakci komunistů,“ vzpomínal tehdy na svou kreslířskou kariéru.

Roku 2011 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy. Právě s Klausem měl ale Renčín paradoxně největší problémy. „Několik mých kreseb si vzal dost osobně, ačkoli osobní snad byla jen ta s textem: Češi, nekraďte nám pera,“ přiznal ilustrátor.

Lidovky.cz, ČTK
  • 10Diskuse