Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zemřela modelka, jejíž aféra s ministrem položila britskou vládu. Byla sovětskou špionkou

Lidé

  9:15aktualizováno  10:04
LONDÝN - Ve věku 75 let zemřela bývalá modelka Christine Keelerová, ústřední osoba největší britské aféry 20. století. Zprávu o jejím úmrtí zveřejnil v úterý na facebooku její syn Seymour Platt. Když v roce 1963 vyšlo najevo, že se Keelerová stýká s ministrem obrany Johnem Profumem a zároveň je milenkou sovětského námořního přidělence v Londýně, vyvolalo to na britské politické scéně mimořádný skandál.

Christine Keelerová. foto: Wikimedia.org ,Open Media Ltd.

Profumo, který o vztahu před parlamentem lhal, byl posléze nucen odstoupit a aféra otřásla i tehdejší konzervativní vládou Harolda Macmillana, která o několik měsíců později padla. Keelerová se po zbytek svého života snažila nechtěné proslulosti uniknout, napsala agentura AP.

Keelerová byla sovětskou špionkou

Christine Keelerová.

Bývalá modelka v 90. letech v rozhovoru s novináři připustila, že byla sovětskou špiónkou a že pro sovětskou ambasádu zjišťovala různé informace, ačkoli prý příliš nerozuměla tomu, co činí. Televize BBC začne o skandálu příští rok natáčet seriál.

Keelerová zemřela v pondělí před půlnocí v nemocnici poblíž města Farnborough v jižní Anglii. Několik měsíců ji sužovala chronická obstrukční plicní nemoc.

Keelerová byla posledním žijícím aktérem skandálu, který před více než 50 lety otřásl britskou politickou scénou. Její akt, na němž sedí rozkročená na otočené židli patří k nejproslulejším britským fotografiím 60. let.

Ministr Profumo měl slabost pro krásné ženy

Na konci minulého měsíce zveřejnila britská tajná služba MI5 dokumenty, z nichž vyplývá, že Profumo měl ve 30. letech vztah s německou modelkou Giselou Kleinovou, pozdější nacistickou špiónkou.

Kleinová později za války v Paříži spolupracovala s nacistickými tajnými službami. Po osvobození francouzské metropole byla uvězněna za špionáž a po propuštění se provdala za svého vězeňského dozorce Edwarda Winegarda. Vztah s Američanem Winegardem se ale v roce 1950 rozpadl, protože Kleinová nadále udržovala kontakt s Profumem.

A právě na fakt, že vztah mezi Profumem a Kleinovou v nějaké formě trval nejméně do roku 1950, upozornila v roce 1963 britská tajná služba MI6 své kolegy z kontrarozvědky MI5 věnujícím se pozadí Profumovy tehdejší aféry.

Profumo se po svém politickém pádu v roce 1963 věnoval výhradně charitativní činnosti, za což byl později odměněn Řádem britského impéria. Zemřel v roce 2006 v 91 letech.

Autor: