Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zmizel beze stopy. Rudolf Viest byl prvním slovenským generálem, o jeho konci nic nevíme

Kalendář hrdinů

  5:00aktualizováno  5:22
Mnoho hrdinů odvedlo svůj díl v boji za svobodu, aniž bychom znali, kdy a kde skončila jejich pozemská pouť. Jedním z nejzasloužilejších z nich byl generál Rudolf Viest, jemuž se stal osudný listopad 1944, kdy zmizel v německém zajetí.

Divizní generál Rudolf Viest, armádní generál in memoriam foto: VHÚ

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

Rudolf Viest se narodil 24. září 1890 v Revúci. V Budapešti vystudoval vyšší průmyslovou školu. Do první světové války byl mobilizován v srpnu 1914 a již v říjnu téhož roku byl jako voják rakousko-uherského pěšího pluku 5 zajat u Krakova.

V ruském zajetí se v srpnu 1915 přihlásil jako dobrovolník do srbské armády. Byl nasazen na frontě v Dobrudži proti Bulharům, kde byl raněn. Poté vstoupil do československých legií v Rusku, se kterými se v roce 1920 vrátil do Československa v hodnosti majora, jako zástupce velitele 12. československého střeleckého pluku.

Operace Anthropoid

Speciál serveru Lidovky.cz k nejvýznamnější akci československého odboje: k útoku na zastupujícího říšského protektora. Osudy neznámých lidí, kteří parašutistům pomáhali, rekonstrukce akce minutu po minutě i virtuální prohlídka Krypty parašutistů – místa jejich posledního boje. Více čtěte zde.

V meziválečném období působil ve vysokých velitelských funkcích v čs. armádě a také rok jako zástupce čs. vojenského atašé v Budapešti a v letech 1925 až 1929 jako čs. vojenský atašé ve Varšavě. V roce 1933 byl jako první Slovák v historii povýšen do generálské hodnosti. Za mobilizace v roce 1938 velel VI. sboru. Po rozpadu Československa a vyhlášení Slovenského štátu odešel v srpnu 1939 přes Maďarsko a Jugoslávii do Francie. V lednu 1940 převzal v Agde velení československé 1. divize. Po zhroucení Francie se zbytkem divize ustoupil do Velké Británie, kde se stal státním tajemníkem čs. exilové vlády, členem Státní rady a později zástupcem exilového ministra obrany. V roce 1942 jej na Slovensku v nepřítomnosti odsoudili k trestu smrti.

Britský torpédoborec HMS Keppel na jehož palubě byl generál Viest 25. června 1940 evakuován z francouzského přístavu Séte

V srpnu 1944 se účastnil jednání delegace čs. exilové vlády v Moskvě, kde jej zastihla zpráva o vypuknutí Slovenského národního povstání. Prezident Edvard Beneš jej 19. září jmenoval velitelem 1. československé armády na Slovensku.

Potížista a přitom hrdina

Karel Pavlík v úterý 14. března 1939 večer velel obraně kasáren v budovách bývalé Czajankovy továrny v Místku v Českém Slezsku, jejichž posádka kladla ozbrojený odpor německé okupační armádě. Boj ukončil až přímý rozkaz vyššího velitelství a vyčerpání munice. Více čtěte ZDE:

Sovětské letectvo jej přepravilo na Slovensko v noci z 6. na 7. října 1944, kde ihned převzal velení, a byl také kooptován za člena Slovenské národní rady. Přes hrdinství a sebeobětování československých a sovětských vojáků však nikdy nevznikl koridor z fronty na Slovensko přes Dukelský průsmyk, a také připravovaný přechod Maďarska na spojeneckou stranu zmařila německá okupace země v polovině října. Obklíčená 1. československá armáda se tak ocitla v beznadějné situaci. 

Generál Viest na základě rozhodnutí Rady obrany Slovenska vydal 27. října 1944 na Donovalech rozkaz o přechodu 1. čs. armády na Slovensku na partyzánský způsob boje. Povstalecké území přestalo od půlnoci na 29. října existovat a Slovenské národní povstání bylo vojensky poraženo. 

Přesto se stalo významným příspěvkem spojenecké koalici v boji proti Hitlerově totalitě a spolu s pařížským a varšavským povstáním, a s přechodem Rumunska a Bulharska na spojeneckou stranu, které probíhaly v téže době, předznamenávalo blížící se vítězství nad německou Třetí říší.

Generála Rudolfa Viesta a jeho zástupce, generála Jána Goliana, zajali Němci 3. listopadu 1944 v Pohronském Bukovci. Oba byli převezeni 10. listopadu přes Vídeň do Berlína a později byli vězněni v koncentračním táboře Flossenbürg. 

Jejich další osud nebyl nikdy objasněn, pravděpodobně byli v roce 1945 zavražděni. Rudolf Viest byl po válce in memoriam povýšen do hodnosti armádního generála.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...