Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Dara Rolins odešla od soudu se zmírněním trestu

Dara Rolins se dostavila k odvolacímu soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dara Rolins se dostavila k odvolacímu soudu. | foto: ČTK

PRAHA  Zpěvačce Daře Rolins soud o osm měsíců zkrátil podmíněný trest za smrtelnou dopravní nehodu v roce 2010 v Praze. Za usmrcení z nedbalosti byla odsouzena k 18 měsícům se zkušební dobou na dva a půl roku.

Původně zpěvačka dostala v srpnu podmíněný trest na dva roky a dva měsíce s tříletou zkušební dobou. Městský soud ponechal beze změny tříletý zákaz řízení a milionové odškodnění pro čtveřici pozůstalých.

"Tady peníze nehrály roli. Tady šlo o tu satisfakci nemateriální. Ta věc měla být spravedlivě rozhodnuta a byla. Jestli je to 18 nebo 26 měsíců, to je jedno, ona přece do vězení nikdy nepůjde," uvedl po vyhlášení verdiktu zmocněnec poškozené rodiny Karel Friml. Rolins po rozsudku pouze řekla, že incidentu lituje a že se stále cítí nevinná. Nevyjádřila se však k tomu, zda se obrátí s dovoláním na Nejvyšší soud.

ČTĚTE TAKÉ:

Nehoda se stala v červenci 2010 v pražském Šáreckém údolí, kde Rolins se svým vozem Mercedes Benz projížděla. V pravotočivé zatáčce se střetla s řidičem na skútru. Po nehodě byl při vědomí a Rolins zavolala záchrannou službu. Muž však po třech hodinách v nemocnici svým zraněním podlehl.

Čtyřicetiletá zpěvačka při hlavním líčení uvedla, že byla před jízdou odpočatá, nepožila alkohol ani žádné léky. Cestu, kde se stala nehoda, prý dobře zná. Ve voze sice měla tříletou dceru, tvrdila ale, že po celou dobu sledovala vozovku. Motocyklista se údajně objevil v jejím jízdním pruhu.

Byla pohledem zcela jinde, padlo u přelíčení

S její obhajobou se však soudy neztotožnily, podle nich zpěvačka srazila motocyklistu v jeho jízdním pruhu, protože nedávala, i když na krátkou dobu, dostatečný pozor na cestu. "Vyplývá to z toho, co říkala sama obžalovaná. Ona neví, co se proti ní dělo, ona byla svým pohledem někde jinde," prohlásil předseda trestního senátu Tomáš Stuchlík, který dnes Rolins opakovaně vyslýchal.

Podle něho však vinu nenese pouze Rolins, ale také sám motocyklista, který se při jízdě nedržel při pravé straně vozovky. A právě tím soudce odůvodnil zmírnění trestu. Zmocněnec poškozené rodiny však po vyhlášení verdiktu upozornil na to, že soud vůbec nezkoumal, proč motocyklista nejel při pravém kraji silnice. "Tam mohla být kočka, větev nebo rozbitá silnice," podotkl právník.

"Její selhání jako řidičky je selhání prakticky běžné, to se stává. Problém byl jenom v tom, že se stalo to, co se stalo - sešli se dva nešťastní lidé na stejném místě ve stejném čase, to je vše," uzavřel soudce. Tříletý trest zákazu řízení pak odvolací soud ponechal, přestože státní zástupce navrhoval o dva roky delší trvání. Podle Stuchlíka k tomu nebyl důvod, Rolins totiž nebyla ani opilá, ani pod vlivem drog.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...