Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Lithium, předvolební show a skutečnost

Názory

  13:30
V úterním Monitoru JM jsem s jistou nadsázkou přirovnal poměry v Kyrgyzstánu k poměrům v České republice. Zatímco kyrgyzská vláda byla schopna promptně vypovědět smlouvu na výstavbu hydroelektráren s českou firmou Liglass, která nemá zkušenost z oboru, česká vláda nebyla zatím schopna podobně naložit s memorandem o těžbě a zpracování lithia v České republice, které podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček s neprůhlednou firmou European Metals Holdings (dále EMH).

Vzorek horniny obsahující lithium, ilustrační foto. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Autor Monitoru (dostupné na webu www.lidovky.cz) obdržel některé negativní reakce, které jsou v zásadě dvojího druhu. První tvrdí, že srovnávám nesrovnatelné. EMH je „pouze“ mateřskou firmou de facto české firmy Geomet, s. r. o., jež průzkum lithia provádí v Krušných horách od roku 2010, a to podle zákona. Firma se tedy zajímala o lithium dávno předtím, než se stalo tak horkým zbožím, a koupit ji mohl leckdo – Geomet se údajně před časem nabízel i firmě ČEZ, která prý o něj neměla zájem, takže nakonec skončil v rukou EMH. Druhý druh reakcí souvisel s tím, že komentář vyšel v úterý po mimořádné schůzi parlamentu k lithiu, kterou svolali komunisté. A když něco dělají komunisté, případně hnutí ANO, je to pro jisté ideologické typy vždycky špatně, a pravda a láska je tedy na straně Geometu a EMH.

Ostrou kritiku počínání ministra průmyslu – včetně předvolebního divadla – by v normální zemi prováděla demokratická opozice. Proč to nedělá u nás? Můžeme spekulovat. TOP 09 se nechce připojit k něčemu, v čem se angažuje také Andrej Babiš, a vzhledem k tomu, že firma Geomet začala průzkum v době, kdy ministerstvo životního prostředí vedla ODS, tak ODS asi raději mlčí. Pak se ovšem nemůžeme divit, že se iniciativy chopili komunisté.

Nyní k věci: není normální, aby se memorandum, které v zásadní věci zavazuje příští vlády, podepisovalo čtrnáct dní před volbami. To se nedělá, je to nemravné. Není to ale jenom vysvědčení politika, který ho podepsal, je to i vysvědčení pro firmu EMH. Má vůbec v úmyslu působit v budoucnu jako důvěryhodný partner, nebo už bude na příští vlády vítězoslavně mávat čtrnáct dní před volbami podepsaným lejstrem?

Je to vlastně podobný případ jako se smlouvou o nákupu gripenů z roku 2002. Odcházející vláda před volbami schválila nákup 24 britsko-švédských stíhaček, po volbách se kvůli nedostatku peněz začalo vyjednávat o pronájmu polovičního množství.

Potíž je také v tom, že český zákon o státní službě je svým způsobem paskvil a není dotažený. V anglosaském světě to funguje tak, že podezřelou smlouvu (i kdyby se ministr jako politik zbláznil) zachytí státní tajemník, který na ni upozorní i tajemníky z jiných resortů. Když ani to nepomůže, může šéf státní správy na upozornění podřízených ministerských tajemníků jednat o věci přímo s premiérem. Český šéf státní správy je ale u nás de facto podřízený ministra vnitra. A tajemníci na ministerstvech nemají sílu a prestiž svých anglosaských kolegů.

Další věc je, že memorandum není podepsané s firmou Geomet, ale s firmou EMH, o které se zatím neví, komu patří. Jak přesvědčivě dokládá server Good Governance, není pravda, že se s akciemi firmy v Austrálii normálně obchoduje. Obchoduje se pouze s depozitními certifikáty firmy. EMH sídlí na Britských Panenských ostrovech a její akcionářská struktura je tajná.

Podpis memoranda je navíc v rozporu s programovým prohlášením vlády, které zakazuje vládě zakázky a obchodování se subjekty, jež záměrně tají svou vlastnickou strukturu. Je tedy v zájmu firmy Geomet, s. r. o., aby své skutečné vlastníky neprodleně oznámila českým úřadům.

Debata Jana Macháčka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!