Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kauza MUS: Česko by na miliardové odškodné nedosáhlo ani bez váhání

Česko

  19:19
PRAHA - Manažeři nepravomocně odsouzení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) obdrželi od švýcarského soudu písemné odůvodnění loňského rozsudku. Dokument má 591 stran a je ve francouzštině. Na vyhotovení rozsudku manažeři čekali 237 dní od vynesení verdiktu, sdělila jejich advokátka Karolina Zelenková.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Deník Právo má část rozsudku k dispozici. Podle listu z něj vyplývá, že by Česká republika s nárokem na miliardové odškodné v této kauze nepochodila ani v případě, pokud by v roce 2011 nepromeškala možnost připojit se jako poškozená strana do tamního trestního řízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Federální trestní soud v Bellinzoně nepravomocně potrestal v říjnu Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině.

V listopadu pak soud rozhodl, že ze zablokovaných peněz bývalých manažerů MUS neuvolní žádné odškodné pro Českou republiku ani pro společnost Czech Coal Services (CCS), která je nástupcem Mostecké uhelné. Exmanažeři MUS přitom podle soudu způsobili svou údajnou trestnou činností větší finanční škody, než je hodnota jejich zablokovaných prostředků. Pokud neuspějí s odvoláním, znamená to, že o své miliardy přijdou.

Manažeři kritizují švýcarský soud za to, že si prodloužil lhůtu na vyhotovení rozsudku o tři měsíce. U soudu zároveň neuspěli s tím, aby byl text přeložen do češtiny a aby soud prodloužil třicetidenní lhůtu pro podání odvolání. 

"Ani několik dnů po doručení rozsudku stále nebudu vědět, proč mne vlastně soud odsoudil. Mohu se sice do měsíce proti prvoinstančnímu rozhodnutí odvolat, ovšem opět pouze ve francouzštině. Důkladné prostudování těchto materiálů přitom i za pomoci týmu kvalifikovaných právníků zabere několik týdnů," uvedl v tiskové zprávě Kraus. Odvolání manažeři hodlají podat odvolání ke Spolkovému nejvyššímu soudu v Lausanne.

O kauze Mostecká uhelná

V ČR je pětice mužů stíhána ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Předloni v říjnu přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Kromě bývalých manažerů dolů jsou od loňského podzimu v kauze stíháni také exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora a zbrojař Pavel Musela. 

Sýkora čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení. Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

Autoři: ,