2. června 2016 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migranti na Lesbu se bouří kvůli deportacím: tři zranění při nepokojích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Afghánský uprchlík vyskakuje z přeplněného člunu na břeh ostrova Lesbos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánský uprchlík vyskakuje z přeplněného člunu na břeh ostrova Lesbos. | foto: Reuters

ATÉNY Tři zraněné si v noci na čtvrtek vyžádaly nejnovější nepokoje v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos. Migranti z Afghánistánu a Pákistánu se brání zpětné deportaci do Turecka, odkud do Řecka přišli, upozorňují úřady.

„Ve středu v noci vypukly střety mezi migranty z Afghánistánu a Pákistánu v táboře Moria, které si vyžádaly tři vážně zraněné, kteří museli být převezeni do nemocnice,“ uvedla podle agentury AFP policie.

Mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na ostrově Boris Šeširkov sdělil, že při incidentu začaly také hořet stany, ale že dopoledne se již situace uklidnila. „Po podpisu dohody mezi EU a Tureckem (zahrnující zpětné vracení migrantů) jsme opakovaně svědky podobných potyček. Uprchlíci a migranti jsou zklamaní a zoufalí,“ řekl.

Tábor Moria, kde je asi 3000 migrantů, se z registračního bodu pro nově příchozí uprchlíky z tureckého pobřeží proměnil v záchytný tábor obehnaný plotem s ostnatými dráty, kde lidi čeká už rutinní procedura odmítnutí práva na azyl a přípravy na vrácení do Turecka.

Uprchlíci vystupují z lodi pobřežní hlídky zpátky na turecké území.
Papež František s uprchlíky

Od vstupu dohody EU s Ankarou v březnu bylo vráceno do Turecka 411 osob, převážně Pákistánců, z nichž ani jeden ani formálně nepožádal o azyl.

Napětí panuje i na dalších řeckých ostrovech na východě Egejského moře, kde celkově uvízlo asi 8500 uprchlíků a migrantů. Znepokojeni jsou i místní obyvatelé, kteří se obávají, že v nastávající sezóně nedorazí příliš turistů, kteří jsou vůbec v celé zemi na pokraji hospodářské propasti vydatným zdrojem příjmů.

ČTK
  • 6Diskuse
Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?