4. prosince 2009 17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Milostné dopisy vévodkyně Zaháňské - kněžny z Babičky vyšly knižně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vévodkyně Zaháňská - kněžny z Babičky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vévodkyně Zaháňská - kněžny z Babičky. | foto: wikipedia

Téměř po dvě století odpočívaly milostné dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské v Anglii v uzavřené pozůstalosti diplomata. Nyní vychází knižně.

Kniha dává vzácnou možnost nahlédnout do hluboce intimní a citlivé zpovědi pisatelky, známé jako ratibořická "paní kněžna" z Babičky Boženy Němcové.

Výbor má název Má drahá, hříšná lásko - Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi 1814-1815. Jeho editorkou byla Devana Pavlíková, zaměstnaná v Britské knihovně, kde korespondenci objevila a badatelsky zpracovala.

"Jde o úžasný objev a nové informace. Dokonce editorka uveřejnila v této knize fotografii pramínku vlasů, který byl jako součást korespondence uložen v Britské knihovně," komentovala vydání dopisů ředitelka nakladatelství ARSCI Jarmila Lachmanová.

Vyšly milostné dopisy vévodkyně Zaháňské - kněžny z Babičky.

Kulisou k emotivně laděné soukromé korespondenci je doba Napoleonova pádu a legendárního Vídeňského kongresu. Důležitá role této poněkud záhadné Evropanky na politické scéně kontrastuje s jejími osobními ambicemi, úspěchy a zklamáními. Listy vévodkyně dokreslují současné představy o osobnosti této moderně se projevující ženy.

Laskavá, ale nesmlouvavá žena
"Je laskavá a poddajná, když jí tak velí srdce, ale nesmlouvavá a tvrdá sama k sobě, když se rozhodne jít svou vlastní cestou. Je ženou, která hledá své životní štěstí v závislosti na milovaném muži, ale také bytostí, v níž je hluboce zakořeněno vědomí nezávislosti," uvedla Lachmanová.

Vedle životopisného příběhu obou protagonistů kniha obsahuje edici většiny archivované korespondence vévodkyně Frederiku Lambovi, a to nejen v komentovaném českém překladu, ale i v anglickém a francouzském originále.

Autorka knihy, která má dlouholetou zkušenost pracovnice Britské knihovny v Londýně, tak českému čtenáři zprostředkovává se zevrubným poznámkovým aparátem dosud neznámý pramenný materiál. Bohatý ilustrační doprovod z mnoha evropských institucí i soukromých sbírek zvyšuje atraktivitu knihy.

Obálku a více informací naleznou zájemci na webových stránkách www.arsci.cz.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!