Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo brání srp a kladivo

Česko

  13:09
BRNO - Do sporu o srp a kladivo na památníku Rudoarmějců v Brně-Králově Poli se vložilo české ministerstvo zahraničí. Památník označuje hrob více než 300 vojáků Rudé armády.
srp a kladivo (ilustrační foto)

srp a kladivo (ilustrační foto) foto: ČTK

Brněnský magistrát nechal letos po dohodě s Rusy památník opravit. Kameníci sem opět vybrousili sovětský znak, který byl na žulovém jehlanu do roku 1989. Čerstvě vyhotovený symbol nechal v noci na úterý opět zbrousit místostarosta René Pelán, protože ho považuje za symbol totality a komunismu.

Ruské vyslanectví zatím Pelánův krok nekomentovalo. Už dříve však uvedlo, že "kroky směřující k odstranění a zneuctění památníků padlých sovětských vojáků" bude vnímat jako nepřátelský krok. Mezivládní dohoda ukládá ČR zabezpečit "ochranu válečných hrobů", které má udržovat v poznatelném stavu a dbát "národních, náboženských a jiných tradic obou států".

Mrtvé Rudoarmějce nezpochybňuje
Ředitel odboru jihovýchodní Evropy ministerstva zahraničí v dopise vyzval starostu Ivana Kopečného, aby plnění dohod zajistil. "Diskuse o komunismu a jeho symbolech by neměla vést ke zpochybňování přirozené úcty, kterou chováme k obětem osvobozování Československa v průběhu druhé světové války," uvedl v dopise Tomáš Szunyog.

Podle starosty Králova Pole se věc kolem památníku zbytečně rozviřuje. "Nedělá mi problém zajistit opravu v tom smyslu, že bude opravena poškozená část. Těžko po mně ale někdo může chtít, abych tam dal srp a kladivo," řekl Kopečný. "Nikdo nezpochybňuje roli Rudé armády při osvobozování," uvedl. Problém nastává čistě kolem srpu a kladiva, které jsou symbolem komunismu. Odpůrci i zastánci znaku se přou o to, zda v Česku patří k zakázaným symbolům podobně jako hákový kříž, či nikoli.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!