11. listopadu 2009 16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na sporný pomník někdo znovu namaloval hákový kříž

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 55Diskuse
Pomník při znovuodhalení v dubnu 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomník při znovuodhalení v dubnu 2009. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Mohylu na pohřebišti Rudé armády v Brně-Králově Poli opět neznámý sprejer poškodil namalováním symbolu připomínajícího hákový kříž. Namaloval ho pod reliéf překříženého srpu a kladiva, jejichž letošní návrat na pomník kritizují historici a další odborníci.

Stalo se tak ve dnech, kdy geofyzici pokračují v prohledávání ploch v okolí památníku, aby ověřili existenci hromadných hrobů. V nich má být 326 těl rudoarmějců padlých při osvobozování Brna.

Pomník v Králově Poli znovu doplnil hákový kříž.

Tím, kdo kříž namaloval, se už zabývá policie. Případ řeší jako trestný čin sprejerství, až další vyšetřování může potvrdit, zda jde o trestný čin propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Není to poprvé, co se na na pomníku hákový kříž objevil a může souviset právě s protesty proti symbolům srpa a kladiva.

Geofyzici: v druhé části hroby mohou být

Na pomník poukázal v létě 2007 královopolský místostarosta René Pelán (ODS), když z něj v noci dílem sám a dílem s pomocí najaté firmy vybrousil reliéf překříženého srpu a kladiva. Ten tam po sedmnácti letech nechal vrátit brněnský magistrát v rámci úprav pomníku.

Po Pelánově činu následovala rozsáhlá diskuse a letos v dubnu tam magistrát umístil po intervenci ruských úřadů symbol v pozměněné podobě - podklad kladivu a srpu tvoří pěticípá hvězda. Rusové svůj vliv opírají o to, že je plocha vojenským pohřebištěm.

Proti kroku se v podpisové výzvě Pocta padlým - Ne novým symbolům staré totality postavily zatím téměř dva tisíce lidí. Ti zdůrazňují, že uznávají padlé, ale podotýkají, že nebojovali za komunismus, který podle nich symboly zastupují, ale za svou vlast a za další země.

Geofyzici: údajné hroby jsou prázdné

Minulý týden vyšla najevo překvapující informace: Pod dvěma velkými záhony, které dosud lidé měli za hroby padlých a pohřbených tam po exhumaci na konci roku 1945, podle geofyzikálního průzkumu žádná těla neleží. Průzkum objednala královopolská radnice poté, co magistrát chtěl pohřebiště oplotit a oddělit tím od okolního parku.

Tento týden by měli na radnici převzít další průzkumy z druhé části parku. Tam podle neoficiálních informací náznaky hrobů jsou. Leží ale pod neupravenou částí parku, která k pohřebišti původně neměla patřit a měla být vně ohrazení. "Oficiální výsledky stále nemáme," uvedl Pelán.

Historické dokumenty, které LN našly v Archivu města Brna, popisují, jak lidé na přelomu října a listopadu 1945 vyzvedli provizorně pohřbená těla a pohřbili je u nově budovaného pomníku, odhaleného v červnu 1946. Je tam i fotodokumentace původních hrobů a odhalení pomníku, nikoli však už plány hrobů, do nichž exhumované ostatky umístili. Ty tak mohou být i pod okolním parkem.

  • 55Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz