27. dubna 2009 11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vášně v Brně. Srp a kladivo pobouřily

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 523Diskuse
Mladí brněnští komunisté se slovně střetli s lidmi, kteří návrat komunistických symbolů kritizují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí brněnští komunisté se slovně střetli s lidmi, kteří návrat komunistických symbolů kritizují. | foto: Tomáš HájekLidové noviny

BRNO Pěticípá hvězda bez srpu a kladiva nebo s nimi? Brno žije sporem ohledně podoby zrekonstruovaného pomníku Rudé armády v městské části Královo Pole. Den před jeho odhalením strážníci zadrželi ženu, která ho chtěla polepit plakáty znázorňujícími oběť komunismu Miladu Horákovou. Proti se postavil podle LN i místní farář. Odůrci tvrdí, že na pomníku srp a kladivo nemají co dělat, protože jsou to symboly minulého režimu.

Mladí brněnští komunisté se slovně střetli s lidmi, kteří návrat komunistických symbolů kritizují.

"Žena byla zadržena, když se pohybovala kolem památníku," řekla mluvčí strážníků Denisa Kapitančíková. Hlídce, která ji oslovila, řekla o svých úmyslech a před strážníky jeden z plakátů vylepila. Podle republikové policie se tím nedopustila trestného činu. Věc bude řešena v přestupkovém řízení. V něm hrozí coby nejvyšší sankce pokuta do 5000 korun.

rekonstrukce pomníku (foto: Tomáš Hájek/LN )
Dělníci pracující na pomníku v době, kdy na něm hvězda se srpem a kladivem umístěná ještě nebyla.

Proti symbolům se postavil i farář a duchovní správce sousedního kostela Josef Jahoda. Po pondělním pietním aktu, který byl premiérou odhalení pomníku s kritizovanými symboly, povolil protestujícím rozvinout na církevní půdě transparenty.

"Požádali mne o to. A také já se domnívám, že symbolem armády byla pěticípá hvězda, nikoli srp a kladivo," řekl LN Jahoda poté, co ze stejného místa vykázal mladé brněnské komunisty. Ti se slovně střetli s lidmi, kteří návrat symbolů kritizují.

Městští strážníci u pomníku (foto: Tomáš Hájek/LN)
Strážníci u pomníku Rudé armády v brněnské městské části Královo Pole.

Pomník připomínající rudoarmějce, kteří padli v roce 1945 při osvobozování Brna, byl odhalen dnes v poledne. Pomník se dostal do centra pozornosti předloni, kdy z něj místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán (ODS) nechal tyto symboly vybrousit.

"Nechali jsme je odstranit po roce 1989 a není důvod je vracet," řekl tehdy Pelán. Od té doby hledal pomník novou podobu, k níž se vyjadřovaly i ruské úřady. Nyní skončila obnova památníku za 700.000 korun.

Spor vedou v Brně o srp a kladivo (foto: Igor Šefr/ČTK)
Kontroverzní podoba pomníku - pěticípá hvězda se srpem a kladivem.

Při plánování rekonstrukce vznikly vášnivé spory o to, zda by se na něm opět měly objevit srp s kladivem. Magistrát argumentuje oficiálními vyjádřeními, podle nichž je srp s kladivem nedílnou součástí symbolů Rudé armády.

Zcela jinak to ale vnímají odpůrci tohoto záměru, kteří je pokládají za ryze komunistické symboly. Proti obnovení srpu a kladiva na pomníku vznikla petice s tisíci podpisy. Pomník byl postaven v roce 1946. Stojí na místě, na němž je pohřbeno 326 padlých vojáků Rudé armády.

Místostarosta Králova Pole nechal symboly vybrousit. (T. Hájek/LN)
Pomník se dostal do centra pozornosti předloni, kdy z něj místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán (ODS) nechal tyto symboly vybrousit.

Za úpravu pomníku se postavil mimo jiné brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Podle radnice mají posudek, který potvrzuje symbol zkříženého srpu a kladiva položeného na rudé hvězdě jako oficiální symbol Rudé armády.

Odhalení pomníku se neobešlo bez protestů.

Další historici a aktivisté kolem výzvy Pocta padlým to však odmítají a tvrdí, že se symboly neměly na pomník vracet. Označují je za symboly totality. Podle Pelána dnes položí symbolicky kytice k pomníku tří odbojů v centru Brna. "Není to nic proti těmto vojákům. Žádáme lepší úpravu pohřebiště, lépe by bylo ostatky přemístit na čestné pohřebiště brněnského Ústředního hřbitova," řekl LN Pelán.

Miloš Šenkýř, Lidovky.cz
  • 523Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz