Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Místo doživotí 20 let. Čečenec usvědčený z vraždy Němcova si vyslechl verdikt

Svět

  13:39
MOSKVA - Čečenec Zaur Dadajev, usvědčený z předloňské vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, byl ve čtvrtek v Moskvě odsouzen na 20 let odnětí svobody. Prokurátorka přitom žádala doživotí. Čtveřice spolupachatelů si má podle vojenského soudu odpykat tresty od 11 do 19 let, informovala agentura Interfax.

Zaur Dadayev, obviněný z vraždy Borise Němcova. foto: Reuters

Porota shledala 29. června pětici Čečenců vinnými z úkladné vraždy kritika Kremlu, který byl zastřelen předloni v únoru. Zaur Dadajev je považován za vykonavatele vraždy, jejíhož objednavatele se dosud nepodařilo vypátrat.

Anzor Gubashev and Dadayev-potencionální vrazi
Zaur Dadayev-možný vrah kritika Kremlu, Borise Němcova.

Obviněné bratry Anzora a Šadida Gubaševovy a dále Chamzata Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, kteří podle obžaloby zajistili zbraň a Němcova před vraždou sledovali, porota označila za spolupachatele.

Dadajevův obhájce u soudu žádal o nový soudní proces kvůli zaujatosti poroty. Obhájci zbylých čtyř obžalovaných pak žádali o plné zproštění viny pro nedostatek důkazů.

Dadajev podle vyšetřovatelů zabil Němcova na mostě přes řeku Moskvu na dohled od Kremlu půl hodiny před půlnocí 27. února 2015. Usmrtil ho šesti výstřely z pistole. Podle vyšetřovatelů byl šestým spolupachatelem Beslan Šavanov, který se později při zatýkání v Čečensku vyhodil do povětří trhavinou.

Němcovovi přátelé mají podezření, že vražda byla zosnována v okolí vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova.

Němcov byl vůdčí postavou ruské opozice

Narodil se 9. října 1959 v Soči v rusko-židovské rodině. Počátkem 80. let absolvoval radiofyzikální fakultu univerzity v Gorkém (dnes Nižnij Novgorod). Byl otcem čtyř dětí.

Do veřejného života v někdejším Sovětském svazu se Němcov zapojil po havárii jaderné elektrárny Černobyl na jaře 1986. Byl členem ekologického hnutí Za jadernou bezpečnost v Gorkém a v roce 1990 jej zvolili do parlamentu.

V srpnu 1991 podpořil prezidenta Borise Jelcina, čelícího pokusu o komunistický převrat. Po potlačení puče byl Němcov jmenován zmocněncem prezidenta v oblasti Nižnij Novgorod a následně gubernátorem této oblasti.

Prvním vicepremiérem ruské vlády byl v letech 1997 - 1998. Od března do listopadu 1997 zastával i post ministra paliv a energetiky. Od dubna 1998 do srpna téhož roku byl řadovým vicepremiérem.

Od liberálně smýšlejícího obdivovatele Margaret Thatcherové se očekávalo, že urychlí tempo hospodářských reforem v Rusku. Zpočátku se o Němcovovi spekulovalo i jako o možném nástupci prezidenta Jelcina. Ekonomická krize v roce 1998 však Němcova stála křeslo ve vládě a zhatila i jeho prezidentské ambice.

Na konci roku 1998 založil liberální politickou stranu Mladé Rusko, která se stala součástí koalice Svaz pravicových sil (SPS). V letech 2000 až 2003 řídil Němcov poslaneckou frakci SPS ve Státní dumě a od května 2001 do ledna 2005 byl předsedou federální politické rady SPS. Jím vedená SPS se ostře vymezovala vůči prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ve volbách v roce 2003 však ztratila zastoupení v parlamentu.

Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal organizovat pouliční protesty proti Putinově režimu, několikrát jej zatkli a uvěznili. Kreml kritizoval za zhoršující se ekonomickou situaci v zemi, za korupci provázející přípravu zimních olympijských her v Soči či za angažmá Ruska v současné krizi na Ukrajině. Pod názvem Putin a válka připravoval knihu shrnující důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů.

Od září 2013 až do své smrti byl poslancem parlamentu Jaroslavské oblasti.

Vražda na Velkém moskvoreckém mostě a její vyšetřování

Němcov byl zastřelen 27. února 2015 kolem půl dvanácté večer na Velkém moskvoreckém mostě, po kterém se s přítelkyní, modelkou Hannou Duryckou, vracel z večeře v restauraci Bosco v obchodním domě GUM do svého bytu za řekou Moskvou.

Vražda se odehrála před povolenou demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině, která se měla konat 1. března. Ještě během večeře Němcov poskytl rozhovor ukrajinskému rádiu o připravované akci.

Útočníkovi, který na Němcova vypálil asi šest ran, se podařilo uniknout v autě, kterým přijel na místo.

Záhy byla zatčena pětice podezřelých: Zaur Dadajev, bývalý příslušník speciálního čečenského bezpečnostního praporu Sever, bratři Anzor a Šadid Gubaševové, Chamzat Bachajev a Temirlan Eskerchanov. Další podezřelý, Beslan Šavanov, se při zatýkání vyhodil do povětří.

Zadržení byli obviněni z vraždy 29. prosince 2015. Motivem činu byla údajně Němcovova tvrdá kritika lednového vyvraždění redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo muslimskými extremisty.

Policie tvrdí, že mužem v pozadí je bývalý bojovník čečenského bezpečnostního praporu Ruslan Muchudinov, který se ukrývá v zahraničí. Rusko na něj vydalo mezinárodní zatykač.

Hlavní líčení v případu vraždy Němcova začalo vloni v říjnu. Prokurátorka Marija Semjoněnková označila pět souzených Čečenců za bezprostřední vykonavatele nájemné vraždy. Jednali podle ní ze zištných důvodů, za slíbenou odměnu ve výši nejméně 15 milionů rublů (5,8 milionu korun). Objednavatel zločinu ale s nimi na lavici obžalovaných neusedl a Němcovova rodina je přesvědčená, že Kreml o jeho odhalení ve skutečnosti nestojí.

Autor: