29. června 2017 15:22, aktualizováno  17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smrt lídra opozice za 15 milionů rublů. Soud shledal vinnými pět Čečenců za Němcovovu vraždu

Soud s vrahy Borise Němcova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud s vrahy Borise Němcova. | foto: Reuters

moskva Porota oblastního vojenského soudu v Moskvě ve čtvrtek shledala vinnými pětici Čečenců, kteří byli obviněni z předloňské vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Podle agentury TASS prokuratura navrhne výši trestu 4. července, souzeným hrozí až doživotí.

Deset z dvanácti porotců rozhodlo, že hlavní vykonavatel vraždy Zaur Dadajev je vinen. Obviněné bratry Anzora a Šadida Gubaševovy a dále Chamzata Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, kteří podle obžaloby zajistili zbraň a Němcova před zabitím sledovali, porota označila za spolupachatele. Žádnému z nich nebyla přiznána polehčující okolnost, hrozí jim tak nejvyšší trest.

Boris Němcov

Boris Němcov

Podle agentury Reuters měl Zaur Dadajev, bývalý čečenský voják, vést skupinu, která zabila Borise Němcova. Bylo jim slíbeno 15 milionů rublů (zhruba šest milionů korun), není ale známo, kdo si vraždu objednal.

Pětice Čečenců se podle jejich advokátů po vynesení rozsudku odvolá. Obhájkyně jednoho z nich Anna Bjurčijevová navíc oznámila, že se příbuzní obviněných obrátí s žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva. „Porušilo se velké množství práv, včetně práva obviněného na obhajobu,“ řekla advokátka.

Němcovova rodina souhlasí. Teď chce najít objednavatele

Rodina zavražděného politika podle agentury TASS s verdiktem poroty souhlasí, ačkoliv dříve vyjádřila pochybnosti o prokázání viny Chamzata Bachajeva. Právník rodiny Vadim Prochorov zároveň upozornil, že nyní je potřeba najít objednavatele a organizátora činu.

Soud s vrahy Borise Němcova.
Porota se opět sejde zítra, kdy bude mít na projednání případu hodinu.

Vyšetřovatelé po objednavateli a organizátorovi vraždy opozičníka i nadále pátrají, řekla ve čtvrtek mluvčí vyšetřovacího výboru Svetlana Petrenkovová. Objednavatel dosud znám není, advokáti pozůstalých jsou však přesvědčeni, že za likvidací Němcova stojí okolí čečenského regionálního vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova.

Bývalého místopředsedu vlády z 90. let a kritika současného režimu v Rusku Borise Němcova zastřelili před dvěma roky v centru Moskvy. Pětice Čečenců se během vyšetřování k činu přiznala, u soudu však své výpovědi označila za vynucené.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz