Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Amerika, Čína a umění konfrontace

Názory

  13:19
PRAHA - Podle dnešního komentáře Gideona Rachmana musí vzít Peking v úvahu, že v USA došlo k silnému nadstranickému posunu v názoru na Čínu.

Americký prezident Donald Trump. foto: Reuters

Podle dnešního komentáře Gideona Rachmana musí vzít Peking v úvahu, že v USA došlo k silnému nadstranickému posunu v názoru na Čínu.

Říká se, že američtí generálové ve Vietnamu i Iráku se ptali, jak to skončí a kam to spěje – a neměli na to odpověď. Tutéž otázku by si měli klást američtí političtí lídři ve chvíli, kdy zvažují eskalovat napětí mezi Amerikou a Čínou

Dvě nejmocnější země světa jsou uzamčeny v celé sérii konfrontací: týkají se obchodu, technologií, špionáže i kontroly nad Jihočínským mořem.

Bráno ze široka, interpretovat to lze dvěma způsoby. První varianta je, že Trumpova administrativa je rozhodnuta provést reset americko-čínských vztahů. Druhá varianta je, že USA vykročily k zastavení čínského růstu.

První přístup se zaměřuje na změnu diskutabilního čínského chování, druhý se chce postavit samotné myšlence, že Čína má být rivalem jako druhá supervelmoc.

Obě myšlenkové školy směřují ke zcela odlišnému konci. Reset má skončit dohodou. Druhý přístup – blokování Číny – směřuje k dlouhodobému a hlubokému antagonismu.

MACHÁČEK: Proč těžko bude druhé referendum o brexitu

I uvnitř samotné Trumpovy administrativy nepanuje v těchto věcech jednoznačný názor, jakým směrem postupovat. Prezident nedávno tweetoval o „velkém a komprehenzivním dealu“ s Čínou. To vypadalo, že mu jde jen o reset.

Pokud ale mluvíte se seniorními experty z Trumpovy administrativy, spíš to vypadá, že Amerika má nakročeno k dlouhodobé konfrontaci: v posledních dekádách prý Amerika chápala Čínu špatně. Byl tu názor, že s tím, jak bude Čína bohatnout, bude se i demokratizovat a dostane se do amerického hodnotového orbitu. Důsledkem tohoto mylného odhadu je špatné chování Číny – od budování základem v Jihočínském moři po průmyslovou špionáž.

Tyto hluboké americké námitky k čínskému chování nezmění nějaká dohoda o celních tarifech na auta nebo slib, že se budou dovážet americké sójové boby. Ve skutečnosti může být v tomto nějaký „deal“ kontraproduktivní.

S tím souvisí i zatčení finanční ředitelky firmy Huawei, o němž Trump zjevně nebyl předem informován. Čína se bude snažit v příštích dnech a týdnech Trumpovi něco nabídnout. Místo toho by si ale měla uvědomit, že dochází k zásadní změně amerického pohledu na Čínu.

Monitor Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat