Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Amerika, Čína a umění konfrontace

Názory

  13:19
PRAHA - Podle dnešního komentáře Gideona Rachmana musí vzít Peking v úvahu, že v USA došlo k silnému nadstranickému posunu v názoru na Čínu.

Americký prezident Donald Trump. foto: Reuters

Podle dnešního komentáře Gideona Rachmana musí vzít Peking v úvahu, že v USA došlo k silnému nadstranickému posunu v názoru na Čínu.

Říká se, že američtí generálové ve Vietnamu i Iráku se ptali, jak to skončí a kam to spěje – a neměli na to odpověď. Tutéž otázku by si měli klást američtí političtí lídři ve chvíli, kdy zvažují eskalovat napětí mezi Amerikou a Čínou

Dvě nejmocnější země světa jsou uzamčeny v celé sérii konfrontací: týkají se obchodu, technologií, špionáže i kontroly nad Jihočínským mořem.

Bráno ze široka, interpretovat to lze dvěma způsoby. První varianta je, že Trumpova administrativa je rozhodnuta provést reset americko-čínských vztahů. Druhá varianta je, že USA vykročily k zastavení čínského růstu.

První přístup se zaměřuje na změnu diskutabilního čínského chování, druhý se chce postavit samotné myšlence, že Čína má být rivalem jako druhá supervelmoc.

Obě myšlenkové školy směřují ke zcela odlišnému konci. Reset má skončit dohodou. Druhý přístup – blokování Číny – směřuje k dlouhodobému a hlubokému antagonismu.

MACHÁČEK: Proč těžko bude druhé referendum o brexitu

I uvnitř samotné Trumpovy administrativy nepanuje v těchto věcech jednoznačný názor, jakým směrem postupovat. Prezident nedávno tweetoval o „velkém a komprehenzivním dealu“ s Čínou. To vypadalo, že mu jde jen o reset.

Pokud ale mluvíte se seniorními experty z Trumpovy administrativy, spíš to vypadá, že Amerika má nakročeno k dlouhodobé konfrontaci: v posledních dekádách prý Amerika chápala Čínu špatně. Byl tu názor, že s tím, jak bude Čína bohatnout, bude se i demokratizovat a dostane se do amerického hodnotového orbitu. Důsledkem tohoto mylného odhadu je špatné chování Číny – od budování základem v Jihočínském moři po průmyslovou špionáž.

Tyto hluboké americké námitky k čínskému chování nezmění nějaká dohoda o celních tarifech na auta nebo slib, že se budou dovážet americké sójové boby. Ve skutečnosti může být v tomto nějaký „deal“ kontraproduktivní.

S tím souvisí i zatčení finanční ředitelky firmy Huawei, o němž Trump zjevně nebyl předem informován. Čína se bude snažit v příštích dnech a týdnech Trumpovi něco nabídnout. Místo toho by si ale měla uvědomit, že dochází k zásadní změně amerického pohledu na Čínu.

Monitor Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat