Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Amerika, Čína a umění konfrontace

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

PRAHA Podle dnešního komentáře Gideona Rachmana musí vzít Peking v úvahu, že v USA došlo k silnému nadstranickému posunu v názoru na Čínu.

Podle dnešního komentáře Gideona Rachmana musí vzít Peking v úvahu, že v USA došlo k silnému nadstranickému posunu v názoru na Čínu.

Říká se, že američtí generálové ve Vietnamu i Iráku se ptali, jak to skončí a kam to spěje – a neměli na to odpověď. Tutéž otázku by si měli klást američtí političtí lídři ve chvíli, kdy zvažují eskalovat napětí mezi Amerikou a Čínou

Dvě nejmocnější země světa jsou uzamčeny v celé sérii konfrontací: týkají se obchodu, technologií, špionáže i kontroly nad Jihočínským mořem.

Bráno ze široka, interpretovat to lze dvěma způsoby. První varianta je, že Trumpova administrativa je rozhodnuta provést reset americko-čínských vztahů. Druhá varianta je, že USA vykročily k zastavení čínského růstu.

První přístup se zaměřuje na změnu diskutabilního čínského chování, druhý se chce postavit samotné myšlence, že Čína má být rivalem jako druhá supervelmoc.

Obě myšlenkové školy směřují ke zcela odlišnému konci. Reset má skončit dohodou. Druhý přístup – blokování Číny – směřuje k dlouhodobému a hlubokému antagonismu.

I uvnitř samotné Trumpovy administrativy nepanuje v těchto věcech jednoznačný názor, jakým směrem postupovat. Prezident nedávno tweetoval o „velkém a komprehenzivním dealu“ s Čínou. To vypadalo, že mu jde jen o reset.

Pokud ale mluvíte se seniorními experty z Trumpovy administrativy, spíš to vypadá, že Amerika má nakročeno k dlouhodobé konfrontaci: v posledních dekádách prý Amerika chápala Čínu špatně. Byl tu názor, že s tím, jak bude Čína bohatnout, bude se i demokratizovat a dostane se do amerického hodnotového orbitu. Důsledkem tohoto mylného odhadu je špatné chování Číny – od budování základem v Jihočínském moři po průmyslovou špionáž.

Tyto hluboké americké námitky k čínskému chování nezmění nějaká dohoda o celních tarifech na auta nebo slib, že se budou dovážet americké sójové boby. Ve skutečnosti může být v tomto nějaký „deal“ kontraproduktivní.

S tím souvisí i zatčení finanční ředitelky firmy Huawei, o němž Trump zjevně nebyl předem informován. Čína se bude snažit v příštích dnech a týdnech Trumpovi něco nabídnout. Místo toho by si ale měla uvědomit, že dochází k zásadní změně amerického pohledu na Čínu.

Monitor Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA TECHNOLOGIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč