Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Apple a EU - vláda daňového chaosu

Apple  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apple | foto: Reuters

Agentura Bloomberg, což je – jak je v tomto kontextu třeba podotknout – americká firma, píše ve svém editorialu, že gigantická pokuta pro firmu Apple ve výši 14,5 miliardy dolarů je nespravedlivá a zbytečná.

A důsledek nebude jenom škoda pro jednu společnost. Nad evropskými pravidly korporátních daní se rozprostřel podivný mrak nejistoty, který ovlivní, jak všichni nadnárodní investoři budou společnou Evropu vnímat.

Evropská komisařka Margrethe Vestageová říká, že Irsko postupovalo proti pravidlům evropské státní pomoci, která zakazují selektivní podporu jednotlivých společností. Pokud to tak je, pak je ale přece vinna irská daňová autorita, nikoli společnost Apple, která věřila, že se podřizuje relevantním národním zákonům.

Přijde samozřejmě odvolání a pozice firmy v něm bude asi docela silná. Zvláštní je, že EK žádá doplatit daně za deset let, což je mnohem delší doba než vůbec začalo vyšetřování případu ze strany EK. Pokud výraz „právní jistota“ má mít nějaký význam, pak to nemůže takto zůstat.

Daňové dohody mezi vládami a nadnárodními korporacemi nejsou tak výjimečné. Pokud mohou být prověřovány s takovým zpožděním a s takovými masivními finančními důsledky, potom nadnárodní společnosti nebudou vědět, jak na tom s daněmi vůbec jsou.

Ano - bude dobré, když Irsko a další země odstraní dvojitou daňovou strukturu. Ale takto do celé věci EK vnesla ještě více chaosu.

...

Na témže serveru poukazuje Leonid Beršidskij na absurdní situaci, která rozhodnutím EK nastává. Irsko nebo irská vláda mají nařízeno chtít peníze, které vůbec nechtějí a které se rovnají více než čtyřem měsícům všech daňových příjmů této malé ostrovní země.

Ani Amerika, kde výrobce iPhonů sídlí, peníze nechce a stojí na straně společnosti Apple.

Jinak se ale autor komisařky Verstagerové zastává, přestože její krok nedoceňují ti, kdo by z něj měli mít finanční prospěch.

Společnost Apple Sales International neplatila vlastně žádné daně z prodeje telefonů mimo USA, což z pohledu selského rozumu skutečně nedává žádný smysl. Takhle si počíná ve světě celá řada farmaceutických a technologických korporací a je dobře, že na to tento případ upozornil.

Proč Irsko dlužné daně nechce? Image země, která staví na reputaci přátelského přístupu k byznysu, si země cení víc než příjmů ve výši třetiny státního rozpočtu.

K celé věci dodejme, že zhorší vztahy mezi USA a EU v nejméně vhodnou dobu. V době oslabení EU brexitem a dalšími krizemi, v době, kdy jednání o smlouvě TTIP jsou na hranici kolapsu apod.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

Hvězda, trenér a Straka. V Pittsburghu se na přelomu tisíciletí sešel zajímavý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!