Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
8. prosince 2017 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Budeš souhlasit, nebo tě vykopneme. K Schulzovu projevu o Evropě

Martin Schulz po znovuzvolení do čela strany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Schulz po znovuzvolení do čela strany. | foto: Reuters

Praha K důležitým letošním projevům o Evropě – tedy k projevům francouzského prezidenta Macrona a předsedy EK J. C. Junckera – přibyl další, pronesený ve čtvrtek na sjezdu německé SPD ústy jejího předsedy Martina Schulze. Dodejme, že to byl projev nejhorší. Vzkaz je jednoduchý. Kdo do roku 2025 nepůjde s námi do federální Evropy, toho vykopneme. Do roku 2025 se bude konat nový konvent. Kdo neschválí jeho závěry, automaticky bude muset EU opustit.

Když to srovnáme s Macronovým projevem, jsou tu dva velké rozdíly. Macron veřejnost na svoje evropské vize připravoval, vedl v tomto směru už i prezidentskou kampaň. Schulz všechno vybalil z jedné vody načisto, překvapil i své stranické kolegy. Německá sociální demokracie nic takového neměla v kampani před volbami, které se konaly teprve před dvěma měsíci, a Schulz před stranickým sjezdem také nic nenaznačil a neavizoval.

Druhý rozdíl spočívá v tom, že Macronův projev představoval přece jen optimistickou a inkluzivní vizi pro Evropu – Schulz je negativní a rovnou straší. A strašení, tlak a vyhrožování jistě nejsou zrovna ideální způsob a to správné „vyvolávání motivace“ k tomu, aby se 28 (brzy 27) evropských států dohodlo na nějaké rozumné formě spolupráce.

Schulz má pravdu v tom, že bez otevření základních evropských smluv není žádná větší reforma EU v budoucnu možná. Jsou možné jen kosmetické úpravy anebo bobtnání mezivládních struktur mimo struktury EU. Rozhodně ale nelze začínat úvahou, že ten, kdo v referendu neschválí změny, bude odněkud vykopnut. Ono to navíc není ani právně možné. Pozoruhodné také je, že německá sociální demokracie v poslední době – a tedy i pod Schulzovým vedením – ubrala ze svých integračních vizí. Před osmi lety ještě měla v programu společný dluhopis pro eurozónu, v posledních volbách už nikoliv.

Čtenáře Monitoru JM i Lidových novin laskavě upozorňuji na knížku Na tříkolce mezi tanky, která přináší výběr z mých textů z posledních pěti let i delší životopisný rozhovor se mnou z pera novinářky Anastázie Harris. Objednat ji lze zde.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz