Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Islámský stát vydělává na památkách. Stejně jako na ropě

Evropa

  13:33
V úterý zaujmou například tři zprávy z Financial Times, které spolu souvisí i nesouvisí. Titulek praví, že za pouhých posledních šest měsíců se výstavba nových kancelářských budov v Londýně zvýšila o 24 procent.

Radikálové z IS ničí asyrské reliéfy foto: youtube.com

To zní jako nebývalý boom, který si obvykle asociujeme s velice přehřátou ekonomikou. 

V této souvislosti ovšem může překvapit, že se Británie zrovna propadla do deflace, protože ceny se v dubnu snížily o 0,1 procenta. Deflace je ale dána posílením libry a vývojem cen energií. Britský ministr financí George Osborne občany ujistil, že jde o „dobrou deflaci“, a kdyby náhodou vzniklo nebezpečí deflační spirály, umí se mu Británie bránit.

A pak je tu ještě jedna zpráva, která říká, že Deutsche Bank vystřelila šíp a naznačila, že když Británie odejde z EU, přestěhuje svoje aktivity do Německa. Nejde o maličkost, protože Deutsche Bank zaměstnává v Londýně 9000 lidí. První zpráva o stavebním boomu ale naznačuje, že trhy a firmy zrovna neočekávají, že by Londýn měl v dohledné době přestat být globálním finančním a obchodním centrem.

Buď se trhy mýlí, nebo případný odchod Deutsche Bank Londýnem opravdu neotřese.

...

Erin L. Thompsonová píše na Bloombergu o tom, že když vidíme fanatiky z Islámského státu, jak na natočeném videu okázale ničí kladivy a sekyrami památky nedozírné hodnoty, může nás to zmást.

Ve skutečnosti jsou takto ničeny jenom památky dostatečně známé, které stejně většinou není možné propašovat přes hranice.

Ve skutečnosti Islámský stát vybudoval sofistikovanou síť vývozu památek a artefaktů, na které vydělává se stejným chladným rozmyslem jako na obchodu s ropou. Točí se tu obrovské peníze. U menších věcí nechávají bojovníci a hlídači Islámského státu všechny kopat, krást, ulamovat apod. a inkasují pouze taxu 20 procent.

...

V pondělí jsme na tomto místě psali, že komentátor FT Wolfgang Münchau doporučil Řecku organizovaně a „spořádaně“ defaultovat na část svých dluhů, které stejně nejsou udržitelné. Kdyby Řecko nepostupovalo konfrontačně, mohlo by prý defaultovat i zůstat v eurozóně.

S tím nesouhlasí Jörg Kramer z německého deníku FAZ, který tvrdí, že default by znamenal odchod z eurozóny. Řecké banky by se staly nesolventními. Mohly by to řešit očesáním vkladatelů, jenže vkladatelů nad pojištěných 100 000 eur moc nezbývá.

Řecká centrální banka sama nesmí rekapitalizovat banky, protože by šlo o zakázané měnové financování. Takže by řeckým bankám mohl pomoci pouze záchranný fond ESM, jenže i ten by žádal reformy, které Tsipras a spol. nebudou chtít akceptovat. Takže default Řecka rovná se odchod z eurozóny.

...

V témže deníku dva členové německé Rady ekonomických poradců diskutují o návrhu Kennetha Rogoffa, který chce zrušit hotovost. Peter Bofinger souhlasí s Rogoffem a tvrdí, že bez hotovosti by bylo pro centrální banky snazší aplikovat negativní úrokové míry a zjednoušil by se boj s daňovými úniky a s praním špinavých peněz.

Argumenty Larse Felda „proti“ jsou právní. Peníze představují raženou (mincovní) svobodu. Existuje ústavní právo na bankovky právě proto, že jejich existence prý omezuje možnost centrální banky hrát si s negativními úroky a devalvovat.

Podle serveru Eurointelligence jde spíše o to, jaký mají centrální banky mandát, než o to, v jaké formě peníze existují. Hotovost nemá smysl zakazovat, zanikne časem sama.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).