Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: EU chce hlídat čínské akvizice

Názory

  13:37
Deník Financial Times přináší dnes zajímavou zprávu o tom, že předseda Evropské komise J. C. Juncker oznámí v zítřejším projevu o stavu Unie plán, podle kterého bude EK kontrolovat převzetí firem v citlivých průmyslových odvětvích čínským a jiným kapitálem.

Čína si připomíná výročí smrti Mao Ce-tunga. foto: Reuters

Nepůjde o žádný Junckerův výstřel od boku, v tomto ohledu má podporu od nového francouzského prezidenta Macrona i ze strany Itálie a Německa, kde nedávno rozvířila hladinu veřejného mínění například akvizice německého výrobce průmyslových robotů Kuka čínským investorem.

Juncker se sám definuje jako podporovatel mezinárodních obchodních smluv, ale nikoli jako „naivní free trader“.

Opatření budou mít samozřejmě měkkou formu. Členské země se mají zeptat Komise na názor na konkrétní převzetí firmy. Názor komise nebude závazný, nicméně „se očekává“, že se jím členské země budou řídit nebo vysvětlí, proč se doporučením neřídí.

Striktnější slovo bude mít Komise v případech, kdy firma, která má být převzata, nějakým způsobem dosahuje na evropské fondy.

Argumentuje se především tím, že USA, Japonsko a právě Čína už podobnou legislativu dávno mají.

V České republice se očekává brzké oznámení akvizice firmy Škoda Transportation ze strany čínské společnosti, která se ale asi dokončí dříve, než se navrhovaný systém zaběhne. Otázka také je, zda jde o zmíněný citlivý sektor, nicméně dodávky nových vozidel a transportních systémů s evropskými penězi souvisí.

...

V témže listě má Gideon Rachman komentář nadepsaný „Donald Trump a Vladimir Putin se mohou zničit navzájem“. Pokud Vladimir Putin opravdu pomohl Trumpovi do Bílého domu, jednalo se o pokus o převrat v USA ruskou tajnou službou. Spíše se ale ukáže, že šlo o vlastní gól.

Pokud cílem zpravodajské operace bylo mít v Bílém domě tvář přátelštější ke Kremlu, je výsledkem zpřísnění sankcí proti Rusku a nárůst domácího politického tlaku na ruského prezidenta. Co se Trumpa týče, spolupráce s Ruskem v rámci kampaně mu možná pomohla k vítězství, ale zároveň hrozí, že jeho prezidentství zničí. Bylo by ironií, kdyby kontakty Putina i Trumpa oběma ukončily politickou kariéru.

Americká odpověď na ruské vměšování v amerických volbách vedla ke zpřísnění a zintenzivnění sankcí – americký Kongres, který Trumpovi nevěří, zařídil, že Trump nesmí jednostranně zrušit nebo změkčit sankce proti Rusku. Být tvrdý vůči Rusku je synonymum pro to, být tvrdý vůči Trumpovi. Nové americké sankce míří speciálně proti ruskému ropnému a těžebnímu průmyslu.

Rusové poslali domů masu amerických diplomatů, ale odpovědí jim pravděpodobně bude americké vyzbrojení Ukrajiny. Vyšetřování Trumpa kvůli napojení na Rusko může vyústit až v jeho odvolání a sankce a ekonomické důsledky zase posílí ruskou opozici vůči Putinovi. Ten patrně vyhraje prezidentské volby v Rusku příští rok. Dokonce i v oficiálních ruských médiích se objevují články o postputinovské éře.

Kdyby nechal Putin americké volby na pokoji, možná byly sankce už dávno změkčeny či zrušeny. Clintonová jako ministryně zahraničí už přece měla jeden reset vztahů s Ruskem za sebou.

...

Leonid Beršidskij píše na Bloombergu o „invazi“ bývalého oděského guvernéra Saakašviliho na Ukrajinu. Článek vysvětluje, proč Saakašvili nemá nyní žádné občanství, což je samo o sobě absurdní, kafkovský příběh. O gruzínské občanství přišel, když získal ukrajinské a stal se guvernérem Oděské oblasti. Jeho antikorupční projekt ale selhal kvůli – jak on říká – nedostatečné podpoře Kyjeva. Když se rozhodl založit si svoji vlastní protikorupční stranu, přišel i o občanství ukrajinské, prý na základě toho, že ve své žádosti o ukrajinské občanství zatajil, že v Gruzii je trestně stíhán. To se ale v té době vědělo, protože ukrajinská média o tom informovala. Saakašvili nedostal šanci bránit se odebrání občanství u soudu. Ukrajina je přitom signatářem úmluvy OSN, která má za cíl omezit počet lidí bez státní příslušnosti. Z ní vyplývá, že Saakašvili má právo bránit se u soudu.

Saakašviliho podporují dvě procenta Ukrajinců. Má podporu Julije Tymošenkové, která je dnes nejpopulárnější ukrajinskou političkou, ovšem s pouhými 11 procenty podpory. Porošenkův blok má podporu 10 procent. Volby jsou ale až v roce 2019.

Debata Jana Macháčka

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...