Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
7. prosince 2018 11:38 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Evropské dopady amerického tažení proti Huawei

Premiéra modelů Huawei Mate20 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiéra modelů Huawei Mate20 | foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

PRAHA Kanadské úřady zatkly na základě amerického zatykače finanční ředitelku firmy Huawei Meng Wan-čou – a finanční a akciové trhy po celém světě zareagovaly oslabením, protože z toho vyvodily, že příměří v obchodní válce mezi USA a Čínou asi nebude mít příliš dlouhého trvání.

Možná důležitější než Kanada a Amerika jsou ale dopady na Evropu. Ukazuje se, že Evropa je technologicky závislá na Americe i Číně. Huawei je vůdčí světovou technologickou firmou pro pátou generaci telefonních sítí, což je fakt, který vzbuzuje obavy v západních bezpečnostních kruzích, protože se tak zvyšuje potenciál pro průmyslovou špionáž a vytvoření závislosti na Číně z hlediska vitální telekomunikační infrastruktury. Dnešní deník Frankfurter Allgemaine Zeitung se ptá, jestli Čína bude schopna v případě vojenského konfliktu vypínat německou telekomunikační síť.

5G představuje zatím největší pokrok v komunikaci mobilních dat, protože slibuje masivní zvýšení objemu přenosu dat, jež bude potřebné pro auta bez řidiče a dálkové ovládání průmyslových strojů. Podle serveru Eurointelligence.com půjde podle všeho o stadium průmyslové revoluce, které bude mít měřitelný dopad na produktivitu práce, což je v kontrastu s mnohými digitálním technologiemi nedávné minulosti a současnosti, jež se mnohdy soustředily na užívání si volného času.

Současný technologický závod probíhá výhradně mezi Amerikou a Čínou. Německo má podle serveru nejhorší mobilní síť v celé Evropě, a co se technologií 5G týče, spoléhá se zatím výhradně na ty čínské.

Jde v podstatě o závislost, kterou Evropa prokazuje i v jiných oblastech: je závislá na Rusku v energetických zdrojích, na Americe v technologiích a bezpečnosti, na zahraničních trzích ve věci odbytu vlastních výrobků.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz