Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Italské minibots a budoucí předseda EK

Názory

  13:12
Už jste někdy slyšeli slovo minibot, respektive minibots? Každopádně je to donedávna neznámý výraz, který bude v příštích měsících hýbat evropskou ekonomikou i politikou. Jde o určitou formu mikrodluhopisů, které chce italská vláda vydávat a jež nebudou spadat do celkových čísel, které se týkají zadlužení a maastrichtských kritérií.

Šéf strany Liga severu Matteo Salvini. foto: Reuters

Pokud by se krize italské ekonomiky prohloubila a Evropská centrální banka ECB či záchranný val eurozóny ESM by odmítly pomoci, začala by italská vláda využívat tyto instrumenty. A nebo – což je pravděpodobnější – kdyby Itálie nepřistoupila na podmínky pomoci od ESM, zkusila by financování skrze tyto instrumenty.

Toto téma nyní necirkuluje pouze v italském tisku, ale pochopitelně je to hit i v německých médiích, kde znovu vynořují obavy z černých pasažérů v eurozóně a strach z toho, aby Německo náhodou na někoho nedoplácelo.

Zatímco před evropskými volbami se hlavní italská politická síla, tedy Liga ministra vnitra a místopředsedy vlády Mattea Salviniho, soustředila na téma migrace, nyní je toto téma zapomenuto a vynořují se témata ekonomická. Spolu s hnutím Pěti hvězd žádá Liga 15procentní daň a minimální mzdu devět eur za hodinu, měsíční platby rodinám s nízkými příjmy a právě výše zmíněné minibots. Není jasné, jak by se to dalo zaplatit bez flagrantního porušení Paktu stability a růstu, respektive maastrichtských kritérií.

Italská vláda je ovšem poněkud zvláštní případ, protože velký vliv má pochopitelně technokratický premiér Giuseppe Conte, který tyto nápady odmítá.

Celá věc se promítá i do jednání o obsazení evropských institucí. Itálie nyní podporuje Manfreda Webera, Němce z CSU a kandidáta Evropské lidové strany EPP na post předsedy Evropské komise, jen aby zabránila tomu, aby se jiný Němec, tedy Jens Weidmann, mohl stát předsedou ECB. ECB totiž bude nejdůležitějším arbitrem v případné záchraně či pomoci Itálii - a v očích Italů se Němec rovná příliš přísný jestřáb ve věcech měnové politiky.

Debata Jana Macháčka

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat