Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
14. září 2015 13:34 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Německo ode zdi ke zdi

Imigranti v Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Imigranti v Německu | foto: Reuters

Reaguje Německo přechodným zavřením hranic na to, že nedokáže momentálně zvládnout nápor uprchlíků, kteří všichni směřuji na mnichovské nádraží, jak říká oficiální verze? Nebo jde o promyšlený politický tah, který má hlavně vystrašit neposlušné země Visegrádu a naznačit, jak by to také mohlo vypadat, kdyby byl Schengen zrušen úplně?

Možná jde o obojí, alespoň to naznačují informované zdroje. Německý idealistický vzlet či poryv totiž začíná v praxi i doma dosti narážet. Především názor bavorské vlády má možná k názoru spolkové vlády v Berlíně v některých ohledech dál než k názoru vlády maďarské. Kooperace dalších spolkových vlád a německých municipalit, které mají přetíženému Bavorsku ulehčit, začíná váznout. A v takovém Rakousku je odpor municipalit ke sdílení uprchlického břemena ještě daleko ostřejší.

Každopádně je německá politika z reputačního hlediska zcela nečitelná. Německo nejdříve nastartuje turbo příliv či úprk migrantů tím, že řekne, že může letos akceptovat 800 000 lidí a další roky po půl milionu a rozhodne, že neplatí pravidla. Kvůli pomoci lidem v nouzi a strádání musí podle Němců přijít ke slovu flexibilita (v rámci toho jsou lifrovány vlaky s uprchlíky přímo do Mnichova). A nakonec za týden povinná flexibilita skončí a Německo rozhodne o zavření hranice a o tom, že schengenská a dublinská dohoda mají bez výhrad platit. Maďaři mají tedy opět úkol hlídat schengenskou hranici a celá Evropa jim bude přitom nadávat do fašistů. To je opravdu záviděníhodná úloha! Kopírování německých opatření na sebe nenechalo dlouho čekat. Začali s tím Slováci.

Maďarsko – jak se někde píše – logicky následovat Německo nebude, protože jeho hranice tvoří vnější hranici Schengenu. Itálie ale už před časem zvýšila ochranuBrennerského průsmyku.

Zahrávání si s Schengenem rovná se zahrávání si s ohněm. Minulé volby do Evropského parlamentu ukázaly leckde v Evropě vzestup protievropského extremismu. Schengen je přitom jediný takřka bez výhrad populární „výdobytek“ EU, který všem dělá dobře a všichni si ho užívají a fyzickou bolest z něj má při přechodu hranic bez kontroly jenom Václav Klaus. Proto by konec Schengenu znamenal i začátek konce celé EU.

Schengen ale není jen nějaká turistická libůstka, ale dnes i základ společného evropského ekonomického prostoru. Fronty kamionů na hranicích by tvrdě poškodily i německou a rakouskou ekonomiku.

Když jsme německou politiku osočili jako zmatenou a nečitelnou, politika česká nebo slovenská zase představuje takový nezdařený pokus o vykutálenost (slušně řečeno).Neudržíme spojence, nic rozumného nenabídneme a nakonec se stejně podřídíme.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...