Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Německý problém s Leyenovou

Ursula Von der Leyenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ursula Von der Leyenová. | foto: Reuters

PRAHA Tím, že Německo získalo šéfovské křeslo v Evropské komisi, může paradoxně ztratit vliv v Bruselu. Píše se to v zajímavé a velmi detailní analýze od Hanse von der Burcharda na serveru Politico.eu.

Červnová nominace bývalé německé ministryně Ursuly von der Leyenové byla původně vnímána jako taková třešinka na dortu pro zemi, která je už zvyklá, že její hlas je v evropské politice silně slyšet. Místo toho němečtí úředníci, analytici a lobbisté mluví o tom, že Německo nyní čeká poměrně významný propad vlivu v bruselských institucích.

Nejde jen o to, že začátek neproběhl pro Leyenovou zrovna hladce. Čelila kritice za to, jak smíchala a pojmenovala portfolia jednotlivých komisařů a špatně odhadla politickou dynamiku v Evropském parlamentu, který odmítl některé návrhy na komisaře. Panují prý také jisté pochybnosti o tom, jak bude Leyenová chránit Komisi před přílišným vlivem silných a aktivních národních lídrů, jako je Emmanuel Macron.

Jde spíše o to, že právě proto, že je Leyenová první německá prezidentka Evropské komise po padesáti letech, bude pod silným tlakem a drobnohledem. Hlídat se bude, aby byla neutrální a neupřednostňovala německé zájmy.

Sama Leyeneová nechce být vnímána jako německá agentka, ale chce zájmy Evropy prosazovat na prvním místě. Německo už pochopitelně nemá žádného dalšího komisaře, jako byl v minulé Komisi Gunther Oettinger, o němž se říkalo, že je vlivným šampionem německých zájmů.

Až dosud Německo hrálo dominantní roli v bruselské politice. Německá kancléřka Angela Merkelová měla velice blízké vztahy s bývalým předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, Oettinger držel portfolio rozpočtu a generálním tajemníkem Komise byl vlivný Martin Selmayr, jemuž se přezdívalo „monstrum z Berlaymontu“.

O Selmayrovi se například tvrdilo, že zařídil Němcům v Bruselu výběr mýtného, které diskriminovalo jiné než německé řidiče. Oettinger byl zase kritizován, že lobbuje za zájmy německého automobilového průmyslu ve věci emisních standardů.

Nyní bude muset Německo více pracovat s Evropským parlamentem a rovněž více hledat konsenzus napříč evropskými politickými stranami i v Radě. Navíc je země poněkud oslabená tím, že kancléřka Merkelová už pouze dosluhuje a je na cestě do politické penze.

Americký prezident Donald Trump oznámil, že obchodní dohoda s Čínou, na niž původně tolik spěchal, bude patrně uzavřena až někdy ke konci příštího roku, tedy pravděpodobně až po amerických prezidentských volbách nebo před nimi. Jak informuje agentura Reuters, jednání se komplikují především z politických důvodů. Nejde jen o deklaraci amerického Kongresu kvůli Hongkongu, kterou Donald Trump podepsal, i když se liší názory na to, jestli ji podepsat chtěl, nebo ji podepsal jen proto, že musel. A musel proto, že by byl stejně hladce přehlasován. Zákon měl jednoznačnou podporu více než dvou třetin zákonodárců z obou komor.

Jde také o novou rezoluci amerického Kongresu, která se týká čínského zacházení s muslimskou menšinou Ujgurů, kterou zatím schválila pouze Sněmovna reprezentantů, ale brzy o ní bude hlasovat i Senát. Ta údajně zlobí čínské komunisty ještě víc než deklarace o Hongkongu – a určitě se to projeví na vývoji jednání.

K tomu několik závěrů. Pokud se podaří uzavřít obchodní dohodu, nebude to určitě dohoda na věčné časy ani na dlouhou dobu. Protože americký zájem na tom, zadržovat Čínu, je nadstranický, dlouhodobý, jednoznačný a přežije tohoto prezidenta i prezidenty další. Ke strategickému zadržování a technologické studené válce si můžeme přičíst větší důraz právě na lidská práva, který tu taky zůstane.

Trump ale také odhaduje, že hrozba recese či prudkého zpomalení americké ekonomiky před prezidentskými volbami je de facto zažehnána, a rychlou dohodu už k uklidnění trhů nepotřebuje. Na to zase upozorňuje tato analýza agentury Bloomberg, kde se píše, že americkou ekonomiku nyní drží především stabilní důvěra spotřebitelů.

Druhá věc je, že Trump dobře ví, že obchodní dohodu s USA potřebuje Čína momentálně o něco víc než USA.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.