Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Putin podle Rachmana prožívá sladký okamžik pomsty

Názory

  13:10
Praha - Zahraničněpolitický establishment ve Washingtonu zažívá od helsinského summitu Trump–Putin rozličné emoce: nedůvěru, strach, zlost a podobně. Ale nejsilnější z těchto emocí je obrovský pocit ponížení, píše komentátor Financial Times Gideon Rachman. Americký prezident si udělal ostudu na mezinárodní scéně – a ruský prezident se na to jenom díval a ušklíbal se.

Pohledy státníků. Prezidenti Trump a Putin se setkali na summitu v Helsinkách. foto: Reuters

Pro Putina je velice příjemné způsobovat Americe taková ponížení. Světonázor ruského prezidenta se přece točí kolem toho, že Západ záměrně ponižoval a oslaboval Rusko po celé dekády. Nyní přichází čas to splácet.

Názor Moskvy připomíná zrcadlový sál. Každá ruská agrese se má jevit jako nutná odpověď na údajnou západní agresi.

V Americe a Rusku se většinou nahlíží na Rusko jako na neurvalý stát, který anektoval Krym a vyhlásil nedeklarovanou válku východní Ukrajině. Ruský názor je, že západní spojenci se předtím dopustili agrese v Iráku a Libyi a přímo ohrozili Rusko tím, že rozšířili alianci NATO až k ruským hranicím. Ruská anexe Krymu je vysvětlována jako protiopatření – aby základna v Sevastopolu nemohla hostit plavidla NATO.

Jak je to s obviněním, že se Rusko pokoušelo ovlivnit americkou demokracii? Odpověď putinistů je taková, že Amerika dělá totéž otevřeně a že Hillary Clintonová podpořila protiputinovské protesty v letech 2011 a 2012.

Viděno z Washingtonu či Londýna, Rusko pořád a systematicky lže, a to především o svých agresích a násilnostech. Na to mají Rusové vždy dvojí odpověď. Jednak že Západ lže také, jednak – a to hlavně – že lež a podvádění jsou pro Rusko nutným a obranným mechanismem.

Ruský postoj ke světu je tak zároveň totálně upřímný i kompletně cynický. Byznys ruské vlády je lhát o svém chování a svých záměrech. Rusové ale upřímně věří, že to je ospravedlnitelné a správné.

Podle Rachmanova názoru se Rusko dopustilo násilné agrese vůči Ukrajině, sestřelilo civilní letadlo, otrávilo jedem lidi v Británii a po zásluze je zasaženo sankcemi. Pro Rusy jsou však sankce jen dalším důkazem rusofobie Západu.

Uznat tyto rozdíly v názorech neznamená podlehnout morálnímu relativismu. Putinovci se mýlí, když všechny nezdary ruského státu od roku 1991 svalují na Západ. Země, které se připojily k NATO po skončení studené války, k tomu měly vlastní důvody a odůvodněný strach daný vlastní historickou zkušeností. Protestující z roku 2011 nebyli žádné americké loutky, ale autenticky nespokojení ruští občané. Ekonomický chaos 90. let nebyl zase na Rusko uvržen Západem, nýbrž byl důsledkem kolapsu sovětského systému a chyb ruské vlády.

Podobně ale dnes nemohou Američané svádět svou noční můru s Trumpem na Putina. Problémy obou zemí začínají a spočívají doma.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...