Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
6. prosince 2016 13:33 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Revolta proti EU nekončí

Evropská unie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Editorial agentury Bloomberg upozorňuje, že revolta proti tradičním politickým stranám v Evropě navzdory výsledku rakouských prezidentských voleb a porážce nacionalistické pravice ještě neskončila.

Svobodná strana Rakouska nezmizí ze scény, 48,3 procenta pro jejího kandidáta je docela úctyhodné a donedávna nemyslitelné číslo. V parlamentních volbách za rok a půl mohou svobodní zaznamenat velmi slušný výsledek, uvedla agentura Bloomberg.

Nástup populismu v Itálii je také velice silný. Porážka Renziho je drtivá (o dvacet procent) a ponižující.

Ekonomické výsledky Itálie se v dohledné době nebudou zlepšovat, země trpí nevyřešenou bankovní krizí. Podle pravidel EU budou při „řešení“ problematické banky „oholeni“ hlavně akcionáři a držitelé dluhopisů, což jsou v italském případě často domácnosti. Hnutí pěti hvězd se na to jistě těší a může na tom jen politicky vydělat.

EU je konstruována tak, že ekonomický pokles a politické turbulence si musí řešit každá země sama. EU ale potřebuje také kolektivní odpověď na vzrůstající protievropské nálady. Buď bude více solidarity s Itálií, nebo musí EU Itálii umožnit více prostoru a flexibility ve vztahu k evropským fiskálním pravidlům.

Aby porazila populismus, musí EU fungovat lépe a lidé si toho musí všimnout. Přiznat, že existuje velký problém, je docela dobrý začátek.

...

Na serveru Eurointelligence upozorňují, že Demokratická strana premiéra Renziho je dnes v Itálii jedinou relevantní politickou silou, která je pro setrvání země v eurozóně. Hnutí pěti hvězd i Berlusconiho Forza Italia jsou otevřeně proti. Protože opoziční strany se logicky časem dostávají k moci, dostanou sečasem k moci i v Itálii.

Ekonomicky neudržitelné věci časem prosáknou i do politiky. Alternativou pro setrvání Itálie v eurozóně jsou razantní deregulační reformy, které zvýší produktivitu. Ty jsou ale v Itálii neprůchodné.

EK přitom nechce být Itálii nápomocná. Italský rozpočet na příští rok počítá s nárůstem deficitu o 0,5 procenta HDP, přitom EK žádá jeho snížení o 0,6 procenta.

...

Tentýž server upozorňuje na rozdílný způsob, jakým se informuje o případu v Německu, kdy uprchlík z Afghánistánu zavraždil mladou studentku medicíny. V britském tisku najdete jméno té ženy, její fotku, informaci, že byla dcerou seniorního euroúředníka, i skutečnost, že vrahem byl uprchlík.

Německý tisk o události většinou nereferoval, a pokud ano, pak bez uvedení údaje, že vrah byl uprchlík. Starostka města Freiburg za Zelené řekla, že vražda by byla stejně odporná, i kdyby ji spáchal Němec. To je sice pravda, jenže Němec ji nespáchal.

Pokusy o zastírání skutečnosti ze strany establishmentu podle serveru Eurointelligence mohou v německé veřejnosti pouze posílit podezření, že to je velmi organizovaná a sofistikovaná snaha zabránit tomu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu. Dopady budou kontraproduktivní.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...