Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
15. listopadu 2017 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Rozdíl mezi Španělskem a Polskem

Vůdce katalánských separatistů Carles Puigdemont. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce katalánských separatistů Carles Puigdemont. | foto: Reuters

PRAHA Prvního října potlačila španělská centrální vláda snahy o uskutečnění referenda v Katalánsku a použila vůči demonstrujícím i mnohým z těch, kdo chtěli jen hlasovat, poměrně brutální policejní sílu. Před čtrnácti dny zase vláda v Madridu spustila článek 155 španělské ústavy, kdy se převedlo řízení autonomního regionu na centrální vládu v Madridu.

Před čtrnácti dny zase vláda v Madridu spustila článek 155 španělské ústavy, kdy se převedlo řízení autonomního regionu na centrální vládu v Madridu. Pro Madrid se rozjela normální ústavní procedura, pro katalánské separatisty se odehrál „státní převrat“.

Nás ve střední Evropě by ale mohlo především zajímat, že kvůli oběma kauzám vůdce katalánských separatistů Carles Puigdemont včera vyzval Evropskou komisi, aby se Španělskem zahájila stejné řízení, jaké nedávno spustila proti Polsku. Řízení proti Polsku se týká právního státu, anglicky „rule of law“, v zemi. To je ovšem od pana Puigdemonta, řečeno slovy klasika, „falešné a prázdné“ srovnání.

V případě Polska se před dvěma lety rozpoutal konflikt mezi přicházející vládou PiS a ústavním soudem. EU dala za pravdu tehdejšímu ústavnímu soudu. V případě Španělska, resp. Katalánska, jde svým způsobem o opačný případ. Katalánská regionální vláda vyhlásila totiž otevřenou neposlušnost vůči nálezům španělského ústavního soudu.

Separatisté v Katalánsku tvrdí, že rozhodnutí španělského ústavního soudu je zpolitizované, a proto nelegitimní. Očekávat ale, že se EU, jednotlivé státy EU nebo tzv. mezinárodní společenství postaví proti španělské ústavě, ústavnímu soudu a ústavnosti je naivní.

Jaký vlastně měli katalánští separatisté původní plán? Počítali s tím, že když španělská vláda nebude souhlasit s referendem, vyhlásí separatisté kampaň občanské neposlušnosti a španělské vládě nakonec nezbude nic jiného než odpovědět násilně. Mezinárodní společenství – a Evropská unie – pak vstoupí do hry a posadí obě strany za jednací stůl. Jenže to se neděje a srovnání s polským případem nikdo nebere moc vážně.

Může se to změnit? Uvidíme. Španělská vláda použila násilí jednou na začátku října a udělala chybu, které si je podle všeho dobře vědoma. Co když ale ve volbách 21. prosince, o kterých separatisté opět prohlašují, že budou plebiscitem o nezávislosti, opět zvítězí separatisté? Jaký má španělský premiér Rajoy plán B? Včera německému deníku Handelsblatt řekl, že žádný plán B nemá. Otázkou je, zda – pokud ho má – ho chce prozrazovat. Dělítko se každopádně jmenuje násilí. Pokud se do Katalánska vrátí násilí, bude zatím nesmyslná paralela s řízením proti Polsku získávat na vážnosti. Pokud se další vývoj obejde bez násilností, spadnou podobné výzvy a přirovnání pod stůl, resp. do koše, kam zatím jasně patří.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Škoda Octavia 2.0 TDI 2014...
Škoda Octavia 2.0 TDI 2014...

r.v. 2014, naj. 176 073 km, diesel
263 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz