Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Summit G7? Marketing a skutečnost

Emmanuel Macron, Donald Trump a potřesení rukou. foto: ČTK

Jak zhodnotit letošní summit G7 ve francouzském letovisku Biarritz? V poslední době lze na tato setkání nahlížet jako na G6 plus Trump – a z tohoto pohledu to dopadlo rozhodně mnohem lépe než před rokem v Kanadě, kdy americký prezident odjel o den dříve, rozezlen, a nepodepsal závěrečné společné komuniké.
  12:57

Letos se hostiteli, jímž byl francouzský prezident Emmanuel Macron, dařilo. Zařídil překvapivou návštěvu íránského ministra zahraničí Mohammada Zarífa i jeho bilaterální schůzku s Trumpem, jíž se americký prezident nemohl vyhnout. A Trump se neurazil a neodjel.

Macron pohrozil brazilskému prezidentovi Bolsonarovi, že Francie nepodepíše obchodní dohodu EU s Mercosurem (jihoamerická zóna volného obchodu), pokud Brazílie nebude víc krotit požáry v Amazonii. Tím, že zařadil do agendy Írán a klimatickou změnu, sjednotil evropské síly a udržel Borise Johnsona pevně v evropském táboře.

Toto zhruba píše francouzský tisk, který si Macronův styl ve vedení summitu nemůže vynachválit.

Čeho ale bylo dosaženo doopravdy? Trump řekl, že se setká s íránským prezidentem Rúháním, až na to bude správný čas a okolnosti. Ten zase vzkázal, že se s Američany sejde, teprve až zruší sankce.

MACHÁČEK: Německá vláda proti negativním úrokům

Brazilského prezidenta Bolsonara rozzuřila nabídka pomoci 20 milionů dolarů na hašení pralesa od skupiny G7 a francouzskému prezidentovi vzkázal, ať se stará o sebe a udělá si pořádek doma a ve svých koloniích. Celá záležitost se, jak napsal server Eurointelligence.com, zvrhla v nabubřelou twitterovou a mediální bitvu.

Jak to dopadne se slavnou francouzskou daní pro Google a Amazon, také není jisté, podle všeho se směřuje ke kompromisu, kdy se spravedlivější danění těchto gigantů bude řídit doporučeními OECD.

Americký prezident na okraj summitu k obchodní válce mezi Čínou a USA oznámil, že se Čína chce vrátit k jednacímu stolu, ale k zažehnání konfliktu je ještě daleko.

Návrat ke skupině a znovupřijetí Ruska zůstává otevřenou záležitostí, ale to je asi dobře. Přes snahu Angely Mekelové také nebylo dosaženo pokroku v tom, jak řešit situaci v subsaharské Africe.

MACHÁČEK: Čína chce podle Trumpa jednat o obchodní válce

Podle Eurointelligence.com pomůže G7 Macronovi hlavně na domácí, francouzské scéně. Tím, že do agendy zařadil klimatickou změnu, podmíněnost obchodních dohod a nerovnost, zabodoval na levici. Tím, že zapůsobil jako silný vyjednavač, zprostředkovatel a hráč na zahraničněpolitické scéně, zabodoval pro změnu na pravici. V tom je podobný Trumpovi: využívá zahraniční politiku k tomu, aby zabodoval na domácí scéně.

Názor Monitoru JM:

Celkově lze asi říci, že se nejednalo o zbytečnou schůzku. To, že si nejmocnější lidé světa vymění různé názory, lze vždy považovat za užitečné. A koneckonců je správné, že někdo, v tomto případě USA, má o něco skeptičtější pohled na vybičovanou klimatickou hysterii nebo na Írán. Pluralita hlasů je vždy užitečná a přílišné názorové a ideologické unisono je pokaždé podezřelé.

Pokud je Trump atakován jako protekcionista, nám zase jako nejvíc znepokojivý připadá nápad přimíchávat klimatická témata do obchodních dohod, jak to chce dělat Francie v případě dohody EU s Mercosurem. To samo o sobě je přeci protekcionismus horšího zrna než ten Trumpův a znamenalo by to, že EU už nikdy s nikým žádnou obchodní dohodu neuzavře. Uzavírání a schvalování komplexních obchodních dohod je totiž samo o sobě nesmírně složité a zdlouhavé – i bez klimatu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat